Ömer Bolat: “Çevre, bir eğitim meselesidir”

Her yıl 5 Haziran tarihinde kutlanan ‘Dünya Çevre Günü’, bu yıl, bayram tatiline denk gelmesi sebebiyle bir hafta kadar erken kutlandı. Dün, Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Çevre Ve Şehircilik İl Müdür Ömer Bolat, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla kutlanan Çevre Günü, etkinlikleri gün boyu devam etti. Çevresel farkındalık yaratan çeşitli etkinlikler önce günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapan Çevre Ve Şehircilik İl Müdür Ömer Bolat ise “Temiz ve yaşanabilir çevre için her devlet ve birey taşın altına elini sokmakta ve sorumluluk üstlenmektedir.  Unutmayalım ki evlatlarımıza bırakacağımız temiz bir dünyadan daha kıymetli bir miras yoktur. Çevre bir eğitim meselesidir” dedi.

Dünya Çevre Günü, dün Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Çevre Ve Şehircilik İl Müdür Ömer Bolat,  Kurum Müdürleri, Öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldığı törende, çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemine değinen konuşmayı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat yaptı.

“Beş, on seneye çevreyi nasıl anlatacağız?”

Bolat “Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, ektiğimiz toprak, balık tuttuğumuz dere, salıncak kurduğumuz çınar,  serinlediğimiz orman, çevremiz, yaşam alanımız iyi ama beş on seneye kadar aynı sözleri kullanabilir miyiz? Bilmiyoruz şimdilik. Belki beton, mağaza, AVM, gökdelen, kirli hava, kirli su, çorak ve çöl toprak sözcükleri ile anlatırız çevreyi. Su, toprak, hava doğanın temel taşlarıdır. Bunlar olmazsa yaşam olmaz” şeklinde konuştu.

“Temiz bir dünyadan daha kıymetli miras yoktur”

“Temiz ve yaşanabilir çevre için her devlet ve birey taşın altına elini sokmakta ve sorumluluk üstlenmektedir.  Unutmayalım ki evlatlarımıza bırakacağımız temiz bir dünyadan daha kıymetli bir miras yoktur. Çevre bir eğitim meselesidir. Ancak bu tek başına bir bakanlığın ya da bir kuruluşun tek başına başaracağı bir iş değildir.  Bakanlığımız tarafından israfın önlenmesi, doğal kaynaklarımızın daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, atığın oluşması durumunda ise kaynağından ayrılarak ekonomiye kazandırılması için 2017 yılında ‘Sıfır Atık’ projesi başlatılmış, Çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda bütün kurum ve kişilerin içinde yer alması hedeflenmiştir. Çevreyi kirletmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.  Çevre duyusu sadece Dünya Çevre günü ya da haftasında yapılacak bir duyu değil,  yaşamın her anında davranış haline getirdiğimiz bir özelliğimiz olmalıdır.  5 Haziran Dünya Çevre Günü bu tüm konuları bir kez daha düşünmek, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, daha yoğun ve kesintisi bir mücadele sürdürmek, kararlı, istikrarlı ve uygulamaya koymak için bir fırsattır.”

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Çevre Günü etkinlikleri, iskelede düzenlenen ve öğrencilerin farkındalık oluşturmaya değin sergilediği gösterilerle devam etti.

Esra Çanlı