LGS ÖNCESİ SON TAKTİKLER

1 Haziran Cumartesi günü Liselere Geçiş Sınavı yapılacak. Adaylar yaklaşık bir senedir sınav için hazırlanıyorlar. Kimisi daha çok çalışarak ve daha düzenli, kimisi ise daha gevşek ve düzensiz bir şekilde hazırlandı. Kimi aileler bu süreçte çocuklarını iyi yönde motive ederken kimi aileler ise daha çok kaygıyı yükseltti. Sınava birkaç gün kala artık bunların bir önemi yok. Bundan sonraki mesele sınav sırasında sınavı yönetebilmek. Öğrencinin bu zamana kadar öğrendiği, depoladığı bilgileri cevap kağıdına aktarabilmesi en önemli amacı olmalı. İstemediğimiz şey ise dikkatsizlikten, taktik hatadan yapabileceği soruları kaçırmak. Bunun için öğrencilerimize birkaç sınav taktiği vermek istiyorum.

  1. Öğrencimiz sınavdaki tüm sorulara eşit ilgi ve dikkat vermeli. Çok zor veya çok kolay soru diye sorular hakkında yorum yapmadan ilerleyebilmeli. Çünkü kendisinde zor ya da kolay bir algı yaratırsa soruya vereceği dikkat ve ilgi azalacaktır. Bu , soru zor ya da kolay olsun sorunun yapılış yöntemini kaçırmasına neden olur. Yani sınav sırasında sorular hakkında yorum yapmayacağız. Soru sorudur.
  2. Sınav sırasında adeta bir robot gibi davranacağız. Robotun görevi belli. Soruyu oku-Zihnine ve Hafızana Git- Cevap geliyorsa cevapla- Cevap gelmiyorsa işaret koy ve sakince diğer soruya geç. Yani bu robota tek bir program yüklü. Robotumuzda kaygı, panik, korku gibi bir program yok. Robot metaforunu sınav sırasında kullanmak gerçekçi olmayan panik ve kaygıdan öğrenciyi korur.
  3. Sınavın nasıl geçeceği ile ilgili yorumlara ve değerlendirmelere takılmadan ilerleyen öğrenci her zaman daha sakin ve başarılı olarak sınavı sürdürür. Bu süreçte öğrencimiz çevreden bir sürü yorumla muhatap oluyor. Ailesi, arkadaşları, öğretmenleri, dayısı amcası, yengesi Öğrenci şunu bilecek benim tek amacım bu zamana kadar depoladığım bilgileri sınavda kullanmak. Öğrencinin bir de içinden gelen, içsesiyle dillendirdiği kaygı cümleleri var. Zaman yetmez ise, matematikten çuvallarsam, bizimkiler şunu derse, ya kazanamasam vb. Bu tür düşünceler ve çevreden gelen yorumlar.  Bunun için önerim şu: Çok küçük bir çocuk siz yolda yürürken size sataşır, sizle kavga etmeye çalışırsa ne yaparsınız. Çoğumuz onu çok takmadan yolumuz devam ederiz. İşte sınav sırasında da aklıma gelen bu düşünceleri de küçük bir çocuk gibi düşünün ve onları takılmadan sınavdaki yolunuza devam edin. Çünkü bu tür düşünceler ve çevrenin yorumları sizi yoldan çıkarabilir.
  4. Sınav esnasında sıranızın üzerinde bir masa lambası olduğunu hayal edin. Bu masa lambası sadece sizi ve sıranızdaki sınav araç ve gerecini aydınlatıyor. Çevrenizde diğer yerler ise karanlık. Bütün dikkatiniz aydınlanan yerde. Sınav sıranızda bütün odak noktanız burası.
  5. Bunların dışında sınav akşamı tabi ki rahatlama eksersizleri, iyi bir uyku, sağlam bir kahvaltı da çok önemli.

 

Yukarıda ki taktikleri kullandığınız bir sınav hayali ve senaryosu çizin ve bu senaryoyu sınavdan önce üç dört defa zihninizde canlandırın. Zihninizde bu bağlantı yolunu kurduğunuzda gerçek sınavda daha rahat ettiğinizi göreceksiniz.

Özetle sınav için bu zamana kadar yapabildiğinizi yaptınız. Verdiğiniz emeği -az ya da çok- sınav sırasında en iyi şekilde kullanmak için yukarıdaki önerilere uyarsanız sanırım en iyi performansınızı gösterirsiniz. Görüşmek üzere…