Kim yalan söylüyor?

Çanakkale’de bürokratlar Cumhurbaşkanı’na karşı mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bürokrasiyi hızlandıracağız ve üretimi destekleyeceğiz söylemleri Çanakkale’de havada kaldı. Nisan ayında kanallara verilmesi gereken baraj suları Mayıs ayının sonuna gelinmesine rağmen bir türlü verilmedi. Susuz kalan üretici mağdur olurken, verildi denilen suyun verilmediği ortaya çıktı. Çanakkale’de üretici sahipsiz kalırken, tüketicinin önümüzdeki günlerde cebi yanacak!

Her sene kış aylarında Devlet Su İşleri Çanakkale Müdürlüğü’nce bakıma alınan kanallar normal şartlarda Nisan aylarında açılırdı. Üretici fidesini diker, Nisan ayında sulamaya başlar Mayıs-Haziran aylarında sebze ve meyve üretimi normal seyrinde giderdi.

Bu sene durum biraz farklı gelişti. Mayıs ayının sonuna gelinmesine rağmen DSİ tarafından Atikhisar Barajı’ndan Merkez köylere ve Kepez bölgesine bir türlü su verilmedi. Suyun verilmemesi ile ilgili üreticiler defalarca kez ilgili makamlara konuyu bildirdiler. Yetkililer şikayetler karşısında her defasında su verildi diyerek vatandaşı geçiştirdiler. DSİ Çanakkale 252. Şube Müdürlüğü konuyla ilgili her hangi bir bilgi paylaşımında bulunmazken, suyun verildiği belirtildi.

“Üreticinin zararı katlandı”

Bölgede yapılan incelemelerde kanalların kuru olduğu, kuruluktan toprağın çatladığı görüldü. Verildi denilen suyun verilmediği ortaya çıktı. Bölgedeki üreticilerin diktikleri fideler ziyan olurken, yeni ekimlerin yapılamadığı öğrenildi. Üreticinin zararı şimdiden iki katına çıktı. Yaşanan hadise karşısında vatandaşlar sordu, “Kim yalan söylüyor?”

Üretici sahipsiz mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemine geçerken söylediği, artık bürokratik yavaşlığın önüne geçilecek, bürokratik işlemler hızlanacak ve üretim desteklenecek söylemleri Çanakkale’deki bürokratlarca uygulanmadı. Üreticinin zararı artınca gözler şimdi Pazar fiyatlarına çevrildi. Üretici zararını zar zor ürettiği ürüne yansıtacağı için pazarda manavda sebze ve meyve fiyatları yüksek seyrederse, tüketiciyi zor bir yaz sezonu bekliyor…

Susuz yaz!

Susuz yaz yaşamaya başlayan Çanakkale’de üretici, tüketici herkes zararda!

Tunahan Ünsal