Kiralar ateş pahası

Çanakkale ekonomisin büyük bir bölümünü oluşturan esnaflarda, esnaflardan alışveriş yapan vatandaşlar da kiralardan muzdarip…

Çanakkale’de kentin ekonomisin dinamosu olan esnafların son zamanlarda dertleri başlarından aşkın hale geldi. İrili ufaklı işletmelerin ortak bir problemi var, o da kira bedelleri. Dükkânın yeri, metrekaresi, çevresi, konumu ne olduğuna pek bakılmaksızın, dükkan alacak ya da kiralayacak kişi önce kira bedeline bakıyor. Kira bedelini duyduğunda masrafları alt alta koyuyor, sonrasında karar basit o dükkan açılmıyor. Açan ise kısa sürede kepenk indiriyor.

Hal böyle olunca akıllardaki tek soru “Çanakkale’de kiralar neden bu kadar yüksek” oldu. Küçücük dükkanların bile kiraları 3-4 bin TL bandına dayanırken, büyük işletmelerin kiraları 25-30 bin TL düzeylerinde dolaşıyor.

Kira bedellerinin yüksek oluşu ve girdi maliyetlerinin sürekli artması sonucu satılan ürünler zamlanınca, vatandaşın alım gücünün düşüklüğü de tabloya eklenince, sonuçta hem vatandaş hem esnaf zarar eder duruma geldi.

Çanakkale’de dükkan açan bin, açmayan bir pişman olur hale geldi.

Tunahan Ünsal