Seçilmişten çare, atanmıştan çözüm YOK

Çanakkale’nin Merkez’e bağlı köylerinin bir kısmı Nisan ayından beri susuz kaldılar. DSİ tarafından köylere giden kanallara su verilmeyince çiftçi zarar etti, üretici mağdur oldu. Konuyla ilgili DSİ Çanakkale 252. Şube Müdürlüğü’nden hiçbir bilgi alınamazken, seçilmişlerde konuyla ilgili bir çözümde bulunamadılar. Yaşanan mağduriyetle ilgili, atanmışlar muhatap kabul etmediler, seçilmişler çaresiz kaldılar. Olan yine üreticiye oldu, üretici sezonun daha başından mağdur oldu.

Çanakkale’nin Merkez ilçe köyleri Nisan ayından itibaren susuz kaldılar. Normal şartlar kanal suları kışın kesilip, DSİ tarafından bakımları yapılıyordu. Nisan ayından itibaren ise köylü bakımı yapılan kanallardan akan su ile üretimini sürdürüyordu. Bu sene durum biraz farklı gelişti. Köylü nisan ayından itibaren susuz kaldı. Özellikle Merkez’e bağlı köylerden olan Sarıcaeli ve çevresindeki köyler neredeyse üretim sezonunun başından beri soruna biz çözüm bulamadılar. Sürekli kanal açılacak, su verilecek söylentileri bir türlü karşılık bulamadı.

Üretici girdi maliyetlerinden dolayı sürekli artan masrafına rağmen, fidesini aldı, toprağa dikti. Su gelmeyince fide ziyan oldu. Fidesini susuzluktan toprağa dikemeyen üretici ise suyun geleceği günü dört gözle bekliyor…

“Nisan ayından beri köyde su yok”

Sarıcaeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Rafet Karaduman “Nisan ayından beri şu anda köyde su yok. Bize suları saldıkları söyleniyor ama köyde su yok. Nisan ayından beri su yoktu, kapanan kanalın açılması tamamlanmıştı. Şu anda kapalı ya da tıkalı kanalda bulunmuyor. Su olmadığından 40- 50 bin TL’lik fideler daha duruyor. Dikim yapılamadı” açıklamasında bulundu.

“O bölgelerdeki üreticilerden şikayetler alıyoruz”

Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Atikhisar Barajı’ndan gelen hattan Merkez İlçede bulunan köyler su anlamında faydalanıyorlar. Birkaç gün önce Karacaören bölgesine ben suyun verildiğini biliyorum ama suyun verilemediği, özellikle son günlerde Sarıcaeli bölgesine su verilemediği belirtiliyor. O taraflarda bulunan üreticilerden ciddi anlamda şikayetler alıyoruz. Suyun bölgeye verilememesi neticesinde mağdur olan üretici oldu.

“Üretici fidesini aldı, susuzluktan dikim yapamıyor”

Bugün suyun verileceği söylendi ama bu geç kalınmış bir hamledir. Üretici zarar etti. Üretici su ile dikimini yapacak, ürününü alacak. Üretici fidesini aldı, fidesini su gelmeden dikemiyor. Can suyuyla fidesini dikti, sonrasından su gelmedi, bölgede mağduriyet oluştu. Üretim yapan özellikle, sebze dikeceğim diyen üretici o bölgelerde mağdur oldu. Çanakkale’de barajların ve su kaynaklarının doluluk oranında her hangi bir sıkıntı yok. Doluluk oranı gayet tatmin edici seviyede sadece dağıtımını yapmak lazımdır” dedi.

“Mayıs ayı bitti hala kanala su verilmiyor”

Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit, “Köylerde uzun zamandır su yok. Çiftçiler sulamalarını yapamıyorlar, Devlet Su İşleri’nin plansız çalışması, pazara da yansıyor. Pazara yansıyor ne demektir, fiyatlar yüksek seyir etmektedir. Biz tüketici derneği olarak hep üretim diyoruz, siz üretimi köstekliyorsunuz. Çanakkale’de Mayıs ayından itibaren fideler dikilmeye başlar. Mayıs ayı bitti hala nedeni bilinmeyen bir sebeple kanala su verilmiyor. Bu doğru bir davranış değildir.

“Biz buna ayıplı hizmet diyoruz”

Biz buna tüketici yasasına göre ayıplı, kusurlu hizmet diyoruz. Ülkemizde hukuk düzgün işlese Devlet Su İşleri’ne tazminat davası bile açılabilir. Gelecek yıl için DSİ’nin mutlaka bir planlama yapması şarttır” ifadesinde bulundu.

“Topraklar şu anda sulanamıyor”

CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, “Sarıcaeli’nin altında bir tünel geçişi bulunmaktadır. Bu tünel toprak dolması sonucu tıkanmıştı. Tıkanan tünelin temizleme çalışması yürütülüyordu. Tıkanıklık gerekçesi ile bölgeye uzun zamandır su verilmiyor. Barajların dolu olmasına rağmen köylere bilhassa Merkez İlçe köylerine su verilememesi dolayısıyla çiftçi, üretici mağdur oldu. Topraklar şu anda sulanamıyor.

“Merkez köylerde tarım sekteye uğramıştır”

Meyveler şu anda tam mevsiminde su bekliyor, insanlar dikim yapamıyorlar. Şu anda ciddi bir sıkıntı hala daha devam etmektedir. Merkez köylerde tarım sekteye uğramıştır. Bütün kış ilgilenilmemiş, temizlenmemiş şimdi sezon gelmiş temizleme yapmaya çalışıyorlar. Seçilmişler çaresiz, atanmışlar muhatap kabul etmiyor” vurgusunda bulundu.

“Konuyla ilgili bilgi yok”

DSİ Çanakkale 252. Şube Müdürlüğü’nden konuyla ilgili hiçbir bilgi alınamazken, Şube Müdür Yardımcısı Aydın Öztürk, suyun bugün verileceğini, konuyla ilgili başka bilgi paylaşmayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın artık bürokrasiye takılmayacağız ve takılmamak için gerekenler yapılmalıdır söylemleri ve üretimin desteklenmesi politikaları karşılıksız kaldı.

Tunahan Ünsal