O, müzenin en kıymetli eserlerinden

Toya Müzesi içerisinde yer alan Polyksena Lahdi, müzenin ve Türkiye’nin sahip olduğu en önemli eserler arasında bulunuyor.

Geçmiş yıllarda Arkeoloji Müzesi’nde yer alan ve Toya Müzesi’nin Tevfikiye Köyü’ne taşınıp açılmasından sonra oraya taşınan Polyksena Lahdi, bölgenin ve Türkiye’nin en önemli tarihi eserlerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Lahit tarihteki en erken kabartmalı lahit olma özelliği taşırken, ziyaretçiler tarafından da en çok fotoğraflanan eserlerden birisi oldu.

Müzeye giren ziyaretçilerin görüp defalarca kez incelediği lahdin tarihi üzerindeki kabartmalardan yola çıkılarak milattan önce 500-490 yıllarına dayanıyor.

Polyksena Lahdi, Prokonnesos mermerinden yapılmış olup, dört yüzü de kabartmalarla süslüdür. Lahit, 3.32 metre uzunluğunda, 1.60 metre genişliğinde ve 1.78 metre yüksekliğindedir. Çatısı İon mimarisi düzenine göre yapılırken, kapağında İon kuşağı, dar friz, geisipodes kuşağı ve ikinci bir İon kuşağı bulunmaktadır.

Lahdin üzerindeki kabartmalarda Troialıların yas ilan ettikleri resim edilmiştir. Resmedilen konu ise, Troia Kralı Priamos’un kızı Polyksena’nın kurban edilişidir. Lahit adının Troia Kralı Priamos’un kızı Polyksena’dan almıştır.

Tunahan Ünsal