“Çocuklarım Erdoğan için ağlamayacak!”

27 Mayıs’ın yıl dönümünde dolayısıyla Ak Parti Çanakkale Teşkilatı, İl Binası önünde basın açıklaması yaptı. Teşkilat adına konuşan İnsan Hakları Birim Başkanı Mesude Kaya, artık darbe dönemlerinin kapandığını belirttiği açıklamasında, 15 Temmuz gecesi bir annenin sarf ettiği sözü alıntılayarak “Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim” dedi.

27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde Ak Parti, yurt genelinde yaptığı basın açıklamalarıyla, darbeyi bir kez daha kınadı. Çanakkale Ak Parti Teşkilatı da, saat 12 sularında İl Binası önünde açıklama yapmak için hazır bulundu. Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda, açıklamayı İnsan Hakları Birim Başkanı Mesude Kaya yaptı. Kaya, açıklamada şu sözlere yer verdi:

“İnsanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanet…”

“Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile atılmıştır. Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir.”

“Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız oldular”

“Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır. Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır.”

“Unutmadık, unutturmayacağız!”

“Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. O zor gecede genç bir annenin; “Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim!” demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir. Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız.”

Esra Çanlı