Toplantının Gündemi: İstanbul Seçimleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde Cumartesi Günü İl Danışma Kurulu Toplantısı düzenlendi. 31 Mart Yerel Seçimlerinin değerlendirildiği, analiz edildiği toplantının gündeminde İstanbul Seçimleri de geniş yer buldu.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın başkanlığında yapılan toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, YDK Üyesi Serdar Soydan, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile CHP’li ilçe ve belde belediye başkanları, ilçe örgüt başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve partili sendika temsilcileri katıldı.

Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri Ercan Adsız Salonu’nda toplanan partililer, 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarını değerlendirdi. Kazanılan ve kaybedilen ilçelerde bir sonraki seçim için uygulanacak stratejilerin de temelde konuşulduğu toplantıda, İstanbul seçimleri de gündemde geniş yer buldu.

BAŞARI ÖRGÜTLE BERABER GELDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Güneşhan, “6 ilçede, 5 beldede Belediye Başkanlıklarımızı kazandık ve toplamda 11 Belediye Başkanlığı kazandık. Gördük ki örgütle hareket edilirse başarı da kendiliğinden geliyor. Her ilçenin kendine özgü konumu olduğu ve ittifak olduğu için ilçelerimizi serbest bıraktık ve alacakları karara saygı duyacağız dedik. Çanakkale Merkezde de fermuar sistemi ile eğilim yoklamasını yaptık. Bu kapsamda hem Belediye Başkanlığı, hem Belediye Meclis Üyeliği, hem de İl Genel Meclisi üyeliğinde başarılı olduk. Bu başarıların yanında başarısız olduğumuz yerler de oldu. Bunlardan birisi Biga’dır. Biga en çok güvendiğimiz ve en çok başarılı olduğumuz ilçelerin başında geliyordu. Çalışmalarımızı sürdürürsek ben öyle inanıyorum ki Biga’da da geçmişteki başarımızı yakalayacağız ve Belediye Başkanlığını kazanacağız. Çanakkale Büyükşehir olsaydı, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanıyorduk. Bizim önceliğimiz Çanakkale olduğu için, Belediye Başkanlık ve İl Genel Meclisinde başarılı olmak zorundayız. Başarılı olabilmemiz için örgütle hareket etmemiz lazım. Örgütle beraber hareket edersek başarılı olmamamız için hiçbir neden yok.” dedi.

CEYLAN: “BİR BEKA TUTTURMUŞLARDI”

Güneşhan’ın ardından konuşma yapan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da seçimlerde başarıyı yakalayan örgüt üyelerine teşekkür ederek sözlerine başladı. Ceylan, “Seçimler başladığında bir beka meselesi tutturmuşlardı. Cumhur İttifakı, seçimi bir beka meselesi haline getirmişti. Seçim sonuçlandı. Ortada bekayı etkileyecek hiçbir şey olmadığını Türk Milleti gördü. Biz o zaman bunu anlatmaya çalışıyorduk. Neyin bekası bu? ‘Tayyip Erdoğan’ın kendi bekası, damadın bekası’ bu diye anlatmaya çalışıyorduk. Hemen hemen bütün büyük şehirlerde bunu anlatmaya çalışıyorduk. Adana’yı aldık, Mersin’i aldık, İstanbul’u aldık, Ankara’yı aldık. Ülkenin bekasında hiçbir sorun oluşmadı. Demek ki bu iktidar her şeyde olduğu gibi yine seçmenine yalan söyledi. Seçimler de Sayın Genel Başkanımız da seçim koordinasyonunda olacak. Elimizden geleni yapacağız. Artık bu partimizin meselesi olmaktan çıktı, demokrasiye inananlarla demokrasi karşıtlarının bir mücadelesi haline geldi. Her şey çok güzel olacak” diyerek sözlerine son verdi.

ERKEK: “TÜRKİYE BU İŞİ 23 HAZİRAN’DA ÇÖZECEK”

Son olarak söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek,  “Türkiye Cumhuriyeti, maalesef şahıs devleti haline getirildi. İlk önce bununla mücadele etmeliyiz. 23 Haziran’da İstanbul seçmeni, gereğini yapacak. Seçim, bazı sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmaması nedeniyle iptal edildi. Tabi bu tamamen bir bahanedir. Neresinden tutarsak tutalım, talimatla hareket eden bir kurumla karşı karşıyayız. Onun için bu işi sandıkta çözmemiz gerekiyor. Türkiye bu işi 23 Haziran’da çözecek. Çözdüğümüz anda da umutlar büyüyecek ve biz, ilk genel seçime çok daha umutlu, moralli ve kararlı bir şekilde hazırlanacağız” dedi.

Toplantının devamı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Eylem Gözeldere