Çanakkale için tarihi bir adım

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya Kule Keson Temeli denizle buluşturuldu. Gerçekleşen törene katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, köprü tamamlandığında Çanakkale bölgesinde ekonomi ciddi anlamda kalkınacak vurgusunda bulundu. Bakan Turhan aynı zamanda, Çanakkale Boğazı 4 dakikada geçilecek dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya Kule Keson Temeli Cumartesi günü Lapseki’de denizle buluşturuldu. Düzenlenen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Vali Orhan Tavlı, Kara Yolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, kurum ve kuruluşların müdür ve amirleri katıldı.

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün 18 Mart 2022 tarihinde kullanıma açılacağı belirtildi. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya Kule Kesonu, 74 metre genişliğinde 83 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 54 bin 800 ton ağırlığında…

“Çanakkale Köprüsü’nün stratejik önemi çok büyük”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, düzenlenen törende,“ 1915 Çanakkale Köprüsü de işte bu yolda attığımız adımların en önemlilerinden biri. Çünkü stratejik önemi çok büyük. İstanbul Boğazı’nın iki katı uzunluğundaki Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek.

“Boğazda seyahat süresi 4 dakikaya inecek”

Feribotla 30 dakikada geçilen ancak bekleme süresiyle 1 saat süren Çanakkale Boğazı’ndan seyahat süresinin 4 dakikaya kadar da indirecek. Nüfus ve ekonomi bakımından Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un ülkemizin tarım ve sanayi bölgelerine otoyolla bağlanması, İstanbul ve bağlantılı illerin değerini artıracak, önemli sosyo-ekonomik katkılar sağlayacak. Proje, ihalesi tamamlanan ve planlanan diğer otoyollar ile birlikte değerlendirildiğinde, özellikle Ege, İç Anadolu’nun batısı, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz Bölgeleri ile Trakya-Avrupa arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında, İstanbul Boğaz Geçişi’nden bile önemli bir alternatif olacak. Otoyolun Balıkesir civarında Gebze-İzmir Otoyolu’na bağlanması ile İzmir, Aydın, Antalya gibi turizm merkezlerinin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafe kısalacak ve turizm sektöründe gelişmeye önayak olacak. Özellikle dış ticaret ve turizm bakımından 2023 hedeflerimize ulaşmada büyük öneme sahip olacak.

“Dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak”

Bir mühendis olarak şunu da belirtmekte fayda görüyorum ki; bu köprünün stratejik önemi olduğu gibi mühendislik açısından da büyük önemi bulunuyor. Tam tamına 2 bin 23 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak. Toplam uzunluğu ise yan açıklıklar ve viyadükleri ile birlikte 4 bin 608 metreyi buluyor. Yüksekliği ise 3’üncü ayın 18’ini temsilen yaklaşık 318 metre olacak. Bu özellikleri ile dünyanın sayılı projelerinden birisi. Bununla birlikte dünyanın en yüksek mühendislik ve estetik tasarım örneklerinden birisi olacak.

“Çanakkale’nin siluetini tekrar şekillendirmiş olacağız”

Asya kule keson temelini ise şimdi sizlerin huzurunda yüzdürerek batırıyoruz. Yakın zamanda köprünün ayaklarının yükseldiğini de görmeye başlayacağız. 2022 yılı 18 Mart’ında da bu dev projeyi tamamlayarak hem, dünyanın en geniş orta açıklıklı boğazını Türkiye’ye kazandıracağız, hem de Çanakkale’nin siluetini tekrar şekillendirmiş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Tunahan Ünsal