Ulaşıma zam yolda

Zam, zam, zam… Son zamanlarda vatandaşların en çok duyduğu kelime olan zam, Çanakkale’de kendisini her kulvarda hissettirirken, en çok zamlardan ulaşım etkilendi. GESTAŞ boğaz geçişlerinde yüzde 24.7’lik zamma giderken, şimdi sıra halk otobüslerinde. Şehir içi ulaşıma yaz aylarında zam yapılacağı belirtildi.

Her gün binlerce vatandaşın kent içerisinde ulaşımını sağlayan halk otobüsleri ücretleri, Çanakkale’de uzun zamandır tartışma konusu olmuştu. Özellikle öğrenci ücretlerinin yüksek oluşu öğrencileri canından bezdirmişti. Otobüsçüler serbest geçişlerden dert yanarken, vatandaşlarda ücretlerin pahalı olduğunu her fırsatta dile getirdiler.

Artan maliyetler, bilhassa mazot giderleri zamları kaçınılmaz hale getirdi. Çanakkale’de halk otobüslerinin biniş ücretlerine yaz aylarında zam yapılması gündemde…

“Bu yükün altından kalkmamız çok zor”

Şehir içi minibüsçüleri ve motorlu taşıyıcılar kooperatifi başkanı Hasan Ateş, “Masraflar çok ağır. Mazot zamları oldukça arttı. Bizim istediğimiz tüketici enflasyonu ne kadarsa bizim hakkımız olanı istiyoruz. 200 tane çalışanımız var. 500 bin TL’nin üzerinde işçi ödememiz var. 1 Milyon TL civarında mazot giderimiz var. Toplanan paralar maalesef bazı aylarda yetmiyor. Küçükte olsa bir zam alma durumumuz olması lazım. GESTAŞ yüzde 24 civarında zam yaptı. Bizim burada şirketlerin kalkamadığı yükün altından kalkmamız çok zor. O yüzden Haziran ayında tüketici enflasyonu kadar bunun karşılığını almak istiyoruz.

“Para kazanamazsak kaliteli hizmet sunamayız”

Akaryakıtın dışında araç muayeneleri artmaktadır. Bandroller, lastik fiyatları, bütün yedek parça fiyatları bir yıl içinde yüzde 70 oranında arttı. Biz yüzde 70 oranında değil tüketici enflasyonu oranında zam istiyoruz. İşçilerin giderleri arttı. Geçen sene 700 TL civarında ödediğimiz sigortalar bu sene 900 TL’ye dayandı. Biz kaliteli hizmetin devamını sağlamak için para kazanmak zorundayız. Para kazanamazsak kaliteli hizmeti sunamıyoruz.

“Bir otobüs 450 bin TL’den 800 bin TL’ye çıktı”

Araç değişimlerine geldiğimiz zaman, araçlar yavaş yavaş değişiyor. Geçen sene 400 bin TL’ye aldığımız araçlar bu sene 800 bin TL oldu. Küçük araçlar 250 bin TL’den 470 bin TL’ye yükseldi. Bunların altından kalkmak çok zor…” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal