Dalış turizmi canlanacak

AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Turizmi Teşvik Kanunu’ndaki değişiklik ile birlikte Çanakkale’de bulunan 60’dan fazla gemi batığının dalış turizmine açıldığını, bu sayede her yıl kente gelen turist sayısında ciddi artış olacağını açıkladılar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul’unda yapılan görüşmeler neticesinde Turizmi Teşvik Kanununda değişiklik yapılamasını ön gören kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu kabul edilen kanun teklifiyle Çanakkale turizminde yeni bir pencere açıldığını belirttiler.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Ülkemiz, eşi benzeri bulunmayan bir tarih, kültür ve medeniyetler beşiği, adeta açık hava müzesidir. Türkiye tarihi eser, ören yeri, anıt yapılar, gastronomi gibi özgün kültürel miras ürünleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Bu zenginlik iyi kullanılırsa ve doğru planlamayla yönetilirse ülke ekonomimizde o çerçevede büyümeye devam eder. 2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında şehrimize gelen turist sayısında ciddi artış oldu. Müzenin tamamlanmasıyla beraber sadece Troya için Çanakkale’mize 600 binden fazla ziyaretçi geldi. Aynı zamanda Şehitliğimizde yapılan düzenlemelerle 300 binden 3 milyonu aşan ziyaretçi sayılarına ulaştık. Diğer turizm alanlarında da doğru planlamayla Çanakkale’mizin tarihini, kültürünü ve marka değerlerini hak ettiği seviyeye getirmeye gayret ediyoruz. Biliyoruz ki turizm alanında yapılan her yatırım ve projeyle kadim tarihimize olan vefamızın da gereğini yerine getirmiş oluyoruz. Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’nun da yer aldığı komisyonun hazırladığı ve TBMM Genel Kurul’unda kabul edilen kanun teklifiyle beraber Çanakkale’mizde de bulunan 60’dan fazla batık dalış turizmine açıldı. Bu sayede her yıl Çanakkale’mize gelen turist sayısında ciddi artış olacaktır. Özellikle Çanakkale’mize İngiltere, Fransa, Yeni Zelanda, Almanya, Avustralya gibi ülkelerden gelen turist sayısında artış olması beklenmektedir.” dedi.