Onlar denizlerimizin kahramanları

Onlar Türk denizcilik tarihinin kahramanları ve deniz şehitleri. Kimisi, Turgut Zırhlısı’nda, kimisi Barbaros Zırhlısında, kimileri ise Mesudiye, Atılay ya da Dumlupınar denizaltısında şahadet mertebesine ulaştılar. Şehitlerimiz için Çanakkale’de bulunan Barbaros Şehitliği ise deniz şehitleri için yapılan bir anıt olarak dikkat çekiyor.

Barbaros Şehitliği, Çanakkale-Nara Burnu yolu üzerinde Boğaz Komutanlığı bünyesinde bulunan bir şehitlik olup, içerisinde Balkan Savaşı sırasında Yunan Donanması’na mensup Averof Zırhlısı’ndan atılan mermiyle vurulan Turgut Zırhlısı, Barbaros Zırhlısı, Mesudiye, Atılay ve Dumlupınar şehitleri için dikilen anıtlar bulunur.

Barbaros Şehitliği, her sene Dumlupınar şehitlerinin anma törenlerinin de gerçekleştiği şehitlik olam özelliği gösterir.

Barbaros Şehitliği, Çanakkale Boğaz Komutanlığı bünyesinde ve arazisinde bulunduğu için çok göz önünde bulunmayan ve sürekli ziyaretçisi olmayan bir şehitliktir. Şehitliğin orta alanında en dikkat çekici ve göz önünde bulunan bir anıt bulunur. Anıtın önünde ise, “Mezarları denizler, toprakları tuzlu sular, kefenleri köpükler, kitabeleri dalgalar olan, deniz şehitlerimizi rahmet ve şükranlara anıyoruz” cümleleri yer alıyor.

Şehitliğin ilk ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemekle birlikte şehitlik alanında 48 naaş ve bin 447 sembolik mezarın bulunduğu belirlendi.

Öte yandan şehitlik içerisinde feci bir kaza ile boğazın serin sularını boylayan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan Dumlupınar şehitlerimizde bulunuyor. Bu şehitler Şaban Mutlu ve Ali Ulvi Erhazar…

Dumlupınar şehidi olan Şaban Mutlu Amasya nüfusuna kayıtlı olup, 1929 doğumludur. Ali Ulvi Erhazar ise İstanbullu olup doğum tarihi 1925’tir. İki şehidimiz 1953 yılında şahadet mertebesine erişmişlerdir.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com