Hem tatlı olsun hem şekersiz olsun…

Hem tatlı olsun hem şekersiz olsun beklentisi Çanakkale’de karşılandı. Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimi yapılan şekersiz tatlılar, baharat yoluyla imal edilirken, oldukça dikkat çektiler. Hem tatlı yemek isteyen hem de içerisinde şeker bulunmasın diyenler için adeta ilaç niteliğinde bulunan tatlılar oldukça talep görüyor. Şekersiz tatlıların vücuda faydaları ise say say bitmiyor…

Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi içerisinde imalathanesi bulunan Atiye Laçin Mevlevi Tatlıları kentte ilgi görüyor. İçerisinde şeker bulunmadan, her hangi bir kimyasal içermeden yapılan tatlılar, hem tatlı ihtiyacını doyuruyor hem de un, tatlandırıcı, şeker ve yağ içermiyor.

Şekersiz tatlının nasıl yapıldığı, nerede yapıldığı ile ilgili Doğukan Laçin ile röportaj gerçekleştirdik. Laçin tatlıları hakkında geniş kapsamlı bilgilendirmede bulundu.

“Okuyorum ve aileme yardımcı oluyorum”

Ben Doğukan Laçin, Çanakkale’de yaşıyorum. Karabük’te Elektrik, Elektronik Mühendisliği okuyorum. Aynı zamanda işler konusunda aileme yardımcı oluyorum.

“Şeker yerine baharat koruyucu katkı sunuyor”

Bu marka şekersiz tatlı olarak çıkarttığımız marka, aslında bir Mevlevi markasıdır. Şekersiz tatlı olarak adlandırdığımız tatlılar, Mevlevihanelerde şifa niyetine yapılan karışımlardır. İçerisinde un, yağ, şeker yok. Aksine şeker ve un yerine, hurma, ceviz, badem ve baharatlardan oluşuyor. Hiçbir katkı maddesi yok.

“Ürünler şekersiz neredeyse 1 yıl dayanıyor”

Katkısı maddesi yok ve ürünlerin korunmasında katkı maddesine de ihtiyaç yok. Örneğin sucuğa katkı maddesi yerine baharat koyarsınız ve sucuk uzun ömürlü gider ya aynı mantık bu tatlılarda da geçerlidir. Baharatlarla ve doğal karışımlarla uzun süre katkı maddesi olmadan dayanabiliyor. Uzun süre dediğimiz neredeyse 1 yıla tekabül etmektedir.

“Organize Sanayide imalathanemiz bulunuyor”

Şekersiz tatlılarımızın imalathanesi Çanakkale’de Organize Sanayi Bölgesinde bulunuyor. Mevlevi tatlısı aynı zamanda bir de murabba var, murabba biraz daha farlı yapılmaktadır. Tatlıların 75 gramı 7.5 TL, yarım kilosu 45 TL’ye kadar çıkabiliyor.

“Reçellerimiz tamamen Çanakkale meyvelerinden”

Onun dışında Çanakkale meyvelerinden, bu coğrafyada yetişen meyvelerden yapılan doğal reçeller var. Erik, ayva, kabak, şeftali reçellerimiz şeker pancarından yapılıyor. Evde nasıl yapılıyorsa, fabrikada o şekilde yapılmaktadır.

“Ürünlerimizi yurt dışına ihraç ediyoruz”

Bu sene biz 100 ton kabağı Çanakkale’de işledik. İşlenmiş kabakları yurt dışına ihraç ettik. Aynı zamanda şekersiz tatlılarımız havalimanlarında, askeri kantinlerde, Türkiye’nin dört bir yanında doğal ürünler satan mağazalarda da bulunmaktayız” dedi.

Faydası saymakla bitmiyor…

Mevlevi tatlısının vücuda bir faydası var mı sorusuna Laçin, “Kan yapıcıdır, kansızlığa iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini dengeler, sindirim sistemini çalıştırır, kemik hücrelerini güçlendirir, karaciğeri güçlendirir, kilo aldırmaz, içerdiği A,B,C,E vitamin ile kalsiyum, demir, fosfor, protein ve mineral sayesinde çocukların beden ve beyin gelişimine katkıda bulunur” ifadelerinde bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com