Farklı bir buğday çeşidi; Karakılçık

Yedikçe kilo verdiren, gluten miktarı oldukça az olan, tokluk hissi veren karakılçık buğdayından yapılan ekmekler merak konusu oldu. Çanakkale’de karakılçık buğdayı üreticisi ve atalık tohumlar ile tarım yapan İslam Bulut, karakılçık buğdayı hakkında ilginç bilgiler paylaştı. Karakılçık buğdayı nedir?

Atalık tohumlar her geçen gün değer kazanırken, yerli tohumların bilgisi ve ilgilisi her geçen gün artıyor. Çanakkale kırsallarında farklı bölgelerde atadan kalan tohumlar ile ürün yetiştiren, hibrit tohuma daha bulaşmamış ve toprağını kirletmemiş üreticiler görmek mümkün. Bu atalık tohumlardan birisi ise karakılçık buğdayı… İslam Bulut tarafından atalık tohumlarla yetiştirilen Karakılçık Buğdayı nedir? Ne işe yarar? Karakılçık buğdayından yapılan ekmeğin normal ekmekten bir farkı var mıdır? Tüm bu soruları konunun muhatabına doğrudan üreticisine sorduk ve cevaplar şaşırttı.

“Buğday üreticisiyim”

İslam Bulut, “Adım İslam Bulut. Buğday üreticisiyim. Her yıl farklı araziye ekim yararak buğday üretimine katkı sağlıyorum.

“Gluten miktarı oldukça düşüktür”

Karakılçık buğdayı atalık buğday çeşitlerimizdendir. Anadolu’da binlerce yıldır yetiştirilen bir buğday çeşididir. Bölgemizde de karakılçık buğdayı yetiştirilmektedir. Gluten miktarı olarak karakılçık buğdayı diğer buğday çeşitleri arasında en azına sahiptir. Mineral değerleri açısından diğer atalık tohumlar arasında en çok bu buğday türünde yer alır.

“Fazla yaygın değil ama yaygınlaşırsa iyi olur”

Ben bu verilerin tahlillerini yaptırdım. Bunun yanında buğday zararlılarına karşı en dirençlisidir. Bunu tüketen kişilerde sağlıklı hissetme etkisi oluyor. En çok tercih edilen özelliği ise tok tutma hissi ile kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Karakılçık buğdayı çok yaygın değil, fazla yetiştirilmiyor ama yetiştirilirse iyi olur diye düşünüyorum” dedi.

“6 ayda 15 kilo verdim”

Perihan Biler, “Ben karakılçık buğdayı ile ekmeğimi evde üretiyorum. İçerisinde hiçbir kimyasal madde kullanılmadan, atalık buğdaydan karakılçık buğdayından üretilen bir ekmektir. Taş değirmende üretilen unları satın alıyorum. Ekşi mayalı olarak yapıldığı için bu ekmeği yedikten sonra, minarel açısından zengin olduğunu fark ediyorsunuz. Önceden baş dönemlerim oluyordu, şeker düşmelerim oluyordu, bu ekmeği yemeğe başladıktan sonra düzelmeler meydana geldi. 6 ayda 15 kilo verdim.

“Ekmek karnı acıktırmıyor”

Ekmek doğal olduğu için sabahları kahvaltıda yediğimde karnım çok acıkmıyor. Tok tutma hissi verdiği için sürekli yeme ihtiyacı duymuyorum. Normal ekmek tüketiminde yarım ekmek yiyordum şimdi 2 dilim beni tutuyor” dedi.

Tunahan Ünsal