“Çanakkale, vegan olmayı kolaylaştırıyor”

Vegan kelime anlamı olarak hayvansal ürünleri tüketmeyen ve hayvan sömürüsüne karşı olan manasına gelirken, bazı yanlış bilinenlerle kavram başka boyutlara gidiyor. Tam bu noktada veganlar veganlığı anlattılar. Tespit, “Çanakkale, vagan olmayı kolaylaştırıyor” oldu.

Özünde hayvan sömürüsüne karşı olan manasına gelen vegan, bilhassa yeme içme alışkanlıklarında bariz farklılıklar taşıyor. Çoğu zaman veganlık, vejeteryanlık ile karıştırılıyor. Bu noktada, “veganlık nedir” sorusunu konunun muhataplarına sorduk…

“Veganlık sadece yeme içme ile alakalı değildir”

Segah Atay, “Vegan ürünler derken veganlık sadece yeme içme ile ilgili bir durum değildir. Hayatımızda hayvan sömürüsü içeren bir sürü alan var. Giyimden, kozmetiğe, kişisel bakım ürünlerine kadar birçok farklı alanda hayvan sömürüsü ile karşılaşabiliyoruz. Bizler hayvan sömürüsü olmayan ürünleri tercih ediyoruz. Bu da ilk etapta gıda üzerine oluşuyor. Süt, yumurta, bal, peynir, yoğurt gibi ürünleri tüketmeden daha çok bitkisel ürünleri tüketiyoruz.

“Proteinler bitkilerden de karşılanabilir”

Veganlar protein ihtiyaçlarını pek çok bitkiden karşılayabiliyorlar. Aynı soru sık sık geliyor, etten sadece protein alabiliyorsanız, bir sürü bitkiden bilhassa bakladan da protein alabiliyorsunuz. Belli bir yaştan sonra zaten bitkisel protein vücut için gayet yeterli oluyor.

“Dışarıda yemek yerken elbette zorlanıyoruz”

Dışarıda sokakta yemek yerken, yemek yiyecek alanları seçerken elbette ki zorlanıyoruz. Çoğu zaman arkadaş ortamı ile dışarıda yemek yeneceği zaman çok katı bir vegan değilseniz, gittiğiniz mekânda salata yiyebilirsiniz. Çok katı veganlar salatanın hazırlandığı mutfağa et ve süt girdiği için o mekânda salata yemeyi bile tercih etmeyebilirler. Çünkü aynı şartlarda aynı bıçak ve aletler kullanılabilir.

“Ege mutfağı ve zeytinyağı kolaylaştırıyor”

Çanakkale’de yaşamak vegan olmayı biraz daha kolaylaştırıyor. Kendi adıma biraz kişisel konuşacağım. Bir sürü yemeğin yerine farklı şeyler koyabiliyorsunuz. Ege mutfağı ve zeytinyağının fazlaca tüketilmesi işimizi kolaylaştırıyor” dedi.

Tunahan Ünsal