ÇOMÜ’den başarılı bir nakil daha…

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği başarılı organ nakli operasyonu ile bir vatandaşa daha umut oldu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne geçtiğimiz aylarda böbrek hastalığı dolayısıyla Habibe Kaya başvurdu. Kaya’nın en büyük korkusu böbreklerindeki rahatsızlıktan dolayı makineye bağlı olarak yaşamasıydı. Kısa sürede Kaya için uygun böbrek bulundu ve Kaya başarılı geçen ameliyatın ardından sağlığına tekrar kavuştu.

“Habibe hanımın en büyük korkusu makineye bağlı yaşamaktı”

Doç. Dr. Cabir Alan, “Doc. Dr. Cabir Alan, “Hastamız Habibe Kaya 46 yaşında. Çanakkale Bayramiç’te yaşıyor. Evli iki çocuk sahibi. Habibe Hanım’ın böbrekleri hipertansiyondan nedeni ile hasar gördü ve 10 yıl önce böbreklerindeki rahatsızlık nedeni ile doktora gidiyor. Doktor kontrolünde 10 yıl boyunca diyalize girmeden idare ediyor. İlaçlarla tedavilerle devam ettiriyor. Artık böbrekler vücudun yükünü taşıyamaz hale gelince bir ay önce diyalize bağlanmasına karar veriliyor. Habibe Hanım’ın bize aktardığına göre büyük korkusu makineye bağlı olarak hayatını idame ettirmekti. Ancak ak makineye bağlanmasına gerek kalmadan buraya fistül açılması için geldiğinin ertesi gününde böbrek naklini gerçekleştirdik. Büyük bir tesadüf. Habibe Hanım’ın ameliyatının 15’inci günü. Her şey yolunda. Günlük idrar çıkarması iki litrenin üzerinde. Genel durumu iyi. Bir problem yaşamıyoruz şu an için.

“Hipertansiyon böbrek hastalıklarının en büyük nedeni”

Hipertansiyon günümüz şartlarında Türkiye’deki en büyük böbrek hasarlarına neden olan hastalıklardan bir tanesidir. Bu konuya dikkat etmek lazım. Sağlık Bakanlığının bununla ilgili çalışmaları var. Tuz kısıtlaması yönünde. Tuz özellikle böbreklere hasar veren en önemli faktörlerden bir tanesi. En azından yılda bir kere herkesin dahiliye, üroloji doktoruna giderek tansiyon ölçtürmesi, böbrek kontrolüne gitmesi ileride yaşayacak problemler açısından oldukça önem arz etmektedir.

“Habibe hanım merkezimize 6 ay önce başvurdu”

Habibe Hanım merkezimize 6 ay önce başvurdu. Çok kısa bir zaman dilimi içinde böbrek çıktı kendisine. Normalde diğer merkezlerde bu süre 2-3 yıl uzayabiliyor. Merkezimizdeki hasta sayısının az olması ve Güney Marmara Bölgesinde organ bağışının yüksek olmasından dolayı bölgemizde böbrek Bu bekleyen hastaların süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir”

“Kendimi iyi hissediyorum”

Habibe Kaya, “Kendimi iyi hissediyorum. Baya düzeldim. Arada rahatsızlıklarım, sıkıntılarım oluyor. Hocama da teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bu kadar kısa zamanda olacağını düşünmemiştim” dedi.

Tunahan Ünsal