Çan Birlik Yolcularından ‘Balık İstifi’ İsyanı!

Çanakkale Çan arası yolculuk yapan vatandaşlar, günün son otobüsüne kaldıklarında 1 saat 15 dakikalık yolu ‘balık istifi’ gidiyorlar. Yasak olmasına rağmen ayakta çok sayıda yolcu alan şoförler, yolcuların bu duruma isyan etmesinde ise dil birliği yapmış gibi aynı cümleyi tekrarlıyor: “Rahatsız olan insin!”

Ramazan Ayı’nın da başlamasıyla, özellikle iftar saatini yakalamak isteyen vatandaşlar Çanakkale’den Çan’a seyahat etmek istediklerinde karşılarına büyük bir engel çıkıyor. Çünkü durağa gelen Yeni Çan Birlik’a ait 17.15, 18.00 ve 18.45 otobüslerinin neredeyse tamamı dolu! Problem bununla da bitmiyor, otobüslerin tüm koltukları dolu olmasına rağmen pek çok şoför, araca çok sayıda ayakta yolcu alıyor. Ve böylece yolcuların büyük bir kısmı, 1 saat 15 dakika süren yolu ayakta gitmek zorunda kalıyor. Hem ayakta hem de balık istifi şeklinde…

“Rahatsız olan insin!”

Duruma, oturan yolculardan da ayakta seyahat eden yolculardan da ciddi bir tepkiler geliyor. Fakat çoğu şoför bu söylenenlere kulaklarını tıkayarak, kişi başı 17 TL’den kazandığı parasına bakıyor. İnsanların hayatını riske atma, güvenliği ve kuralları çiğneme gibi meselelerse çoğu zaman olduğu gibi yine ne duyuluyor, ne görülüyor… Duruma isyan eden vatandaşlara şoför tarafından verilen tepki ise hiç sekmiyor; “Rahatsız olan insin!”

“Cezası sadece 85 TL!”

Çünkü ortada şoförler için ‘zorlayıcı’ bir durum yok. Zira şehirlerarası yolculuklarda ayakta yolcu taşımanın cezası sadece 85 TL! Kanunlar caydırıcılıktan bu kadar uzak olduğu için olsa gerek, derdi cebini doldurmak olanlara da böylece gün doğmuş oluyor.

Esra Çanlı