Tarım politikaları masaya yatırıldı

İkinci Tohum Takas Şenliği’nde düzenlenen paneller ve söyleşilerde, tarımsal üretim, dağıtım ve tüketim politikaları masaya yatırıldı.

İkinci Tohum Takas Şenliği Cumartesi günü Halk Bahçesi’nde gerçekleşti. Gerçekleşen şenliğin bir bölümünde düzenlenen söyleşiler ve panel bölümü oldukça dikkat çekti. Katılımcılar, yapmış oldukları sunumlarla vatandaşlara bilgi birikimlerini aktarırlarken, aynı zamanda tarım politikalarını da mercek altında tuttular.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelin katılımcıları; Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Öğretim Üyesi Seçkin Kaya, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya ve Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal oldu. Düzenlenen panelde, Dünyada ve Türkiye’de yürütülen tarım politikaları, yerel tohumların korunması ve yaygınlaştırılması ve izlenen yanlış politikalar sonucunda tüketicilerin karşılaştığı zorluklar etkili sunumlar ile vatandaşa aktarıldı.

Panellerden sonra ise masa söyleşi katılımcılarının oldu. Dr. Füsun Tezcan, Ebru Oğuzhan Yeter, Zümran Ömür söyleşilerinde,  yerel tohumların korunması için izlenmesi gereken yollar hakkında görüşlerini paylaştılar.

Tunahan Ünsal