Aynısının orijinali

Dün gazetede çalışırken çat kapı bir arkadaş girdi içeri. Kıbrıs Havalimanında çalıştığını, kendilerinin gümrüksüz olarak aldıkları parfümler olduğunu ve 17 Burda AVM içerisindeki Boyner mağazasında da stand açtırdığını söyleyip, parfümlerini denemek isteyip istemeyeceğimi sordu.

Çok hoş bir tesadüf olarak ben de tam o esnada Hürriyet gazetesinde yer alan bir haberi okuyordum. Hürriyet Ekonomi Servisi’nden Emre Esen imzalı haberin başlığı şu: “Sahte Kokuyor”

Haberin spotunu alıntılayarak konunun kısa özetini verelim: “Son dönemlerde parfüm fiyatlarının artması dolandırıcıları da harekete geçirdi. Kendilerini Atatürk Havalimanı’ndaki Duty Free (Gümrüksüz satış mağazası) çalışanı olarak tanıtan dolandırıcılar, ellerindeki sahte parfümleri, orijinalmiş gibi göstererek vatandaşa satmaya çalışıyor.”

Yani bir insan hem sahtekâr hem de ne kadar şanssız olabilir derseniz, aha işte bu kadar derim.

Sadece ekranı gösterdim ve beyefendi ile on saniyeden kısa süren bir göz teması yaşadık. Ardından beyefendi bana “Parfümleri bir denemenizi tavsiye ederdim” diyerek arkasına bakmadan çıktı.

Şimdi bu adamın şanssız olduğu bir şey daha var ki; koskoca Çanakkale’de belki de toplam 20 kişiden biri olmam.

Her fırsatta gözünüze soktuğum için bildiğinizi varsayıyorum.

Efendim; üzerinize afiyet veganım.

Umarım siz de olursunuz da konu bu değil.

Yani beyefendinin övmeye çalıştığı pek çok marka benim için zaten zalimin önde gideni. Değil, uygun fiyatlısını bedava verseler istemem. Zulümdür çünkü.

Yazıyı yazarken aklıma geldi de bu adamın bundan sonraki seviyesi markanın müdürüne falan doğrudan satış yapmaya çalışması olur sanırım.

Neyse, umarım kimsenin canı yanmadan gereken cezayı alır da belki aklı başına gelir.

Haftanız güzel geçsin.