Asırlık bir Kurtuluş öyküsü

Bugün günlerden 19 Mayıs… Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Milli Mücadele’nin ön sözünün yazıldığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Çanakkale’de coşku ile kutlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının, özgürlüğünün ve milli mücadelenin temellerinin atıldığı 19 Mayıs 1919’un bugün 100. Yılı. 19 Mayıs her zamanki önemini bugün bir anlam daha arttırarak, asırlık bir bağımsızlık öyküsüne dönüştü. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi tarafından gün boyu farklı etkinlikler kentin farklı alanlarında düzenlenerek, vatandaşlara unutulmaz bir 19 Mayıs yaşatılacak.

Valilik tarafından düzenlenen etkinlikler saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak, daha sonrasında bayrak yürüyüşü saat 10.45’de meydandan start alacak. Saat 11.00’den sonra etkinlikler Morabbin Parkı ve Kordon Boyu’nda devam edecek. Programlar saat 22.00’de Truva atı önünden GESTAŞ tarafından atılacak havai fişekleri ile son bulacak.

81 İlde eş zamanlı olarak 19 ülkeden gelen dansçılar Atabarı oynayacaklar. Çanakkale’de saat tam 19.19’da kordonda yüzlerce insanın oynayacağı atabarı şimdiden ilgi ile bekleniyor.

Öte yandan Kepez Belediyesi tarafından düzenlenen bu sene 51.si organize edilen Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri ise nefesleri kesecek. Güreşler 19 Mayıs Ahmet Taşçı Güreş Alanı’nda saat 12.00’de başlayacak.

Valiliğin yanı sıra Belediye’de birçok program organize ediyor. Halk Bahçesi’nde kurulacak olan platformlarda çocuklar ve gençler için etkinlikler düzenlenecek. Gün boyu kentin belirlenen noktalarında Graffiti Şenliği hayat bulacak. Bayram coşkusu Özgürlük Parkı’nda saat 21.30’da düzenlenecek olan Manga konseri ile son bulacak.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com