Engelliler için temsili yemin töreni düzenlendi

Askerlik yapamayacak olan sekiz engelli vatandaş için, Çimenlik Kalesi’nde temsili yemin töreni gerçekleştirildi. Duygusal anların yaşandığı törene Vali Orhan Tavlı, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Boğaz ve Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Birten Sarıbaş ile askerlerin yakınları katıldı.

Çimenlik Kalesi’nde sekiz engelli vatandaş için düzenlenen temsili yemin töreni, duygusal anlara sahne oldu. Askerlik yasası gereği, orduya katılamayacak olan engelli sekiz kişi Vali Orhan Tavlı, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Boğaz ve Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Birten Sarıbaş ile çok sayıda engelli ailesinin katıldığı törende, temsili askerlik yemini etti.

“Bu gayret ve çalışmalarınız, her türlü gayretin üzerindedir”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, yemin öncesinde bazı askerler duygularını ifade eden kürsü konuşmaları yaparak şiirler okudu. Konuşmaların ardından gerçekleşen yemin töreninin sonrasında ise kürsüye Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça çıktı. Uça, konuşmasında “Temsili askerlik uygulaması, asil Türk milletinin vatanına ve cumhuriyetine beslediği sevginin bir göstergesidir. Engelli evlatlarımızın askerlik vazifesini yerine getirme yönü ile de dünyada ilk ve tek örnektir. İşte bugün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Garnizon Komutanlıkları’nda askerlik çağındaki gönüllü engelli kardeşlerimiz ve evlatlarımız askerlik hizmetini yerine getirmektedir. Bu gayret ve çalışmalarınız ise her türlü takdirin üzerindedir” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların sona ermesinin ardından tören, kokteylle devam etti.

Esra Çanlı