“İlaçta dışa bağımlılık kabul edilemez!”

Çanakkale Eczacı Odası tarafından, 14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. Sağlık sektörüyle ilgili pek çok değerlendirmenin yer aldığı açıklamada, son günlerde ilaçta yaşanan kur değişimi sırasında piyasadan çekilen ya da kısıtlı olarak verilen ilaçlara değinilerek bu sürecin takipçisi olunacağı belirtildi. Bununla birlikte yaşanan bu sürecin ise ilaçta dışa bağımlılığın kabul edilebilir olmadığını kanıtladığı ifade edilerek eklendi: “Güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmamız elzemdir. Bizler, ilaçta yerelleşmeyi destekliyoruz.”

14 Mayıs Eczacılar Günü sebebiyle Çanakkale Eczacı Odası, Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi. Düzenlenen törenin ardından yapılan basın açıklamasında ise dikkat çeken ifadeler vardı.

“Elimizi taşın altına koyduk”

Açıklamada şu satırlara yer verildi: “İlaçta kur değişimi sırasında pek çok ilaç piyasadan çekiliyor ya da piyasaya kısıtlı bir şekilde veriliyor. Bunun yanı sıra döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar da ilacın bulunabilirliğini etkiliyor. Yaşanan tüm bu süreç ilaçta dışa bağımlılığın ülkemiz için kabul edilebilir olmadığını, güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmamızın elzem olduğunu kanıtlıyor. Türk Eczacıları Birliği olarak ilaçta yerelleşmeyi destekliyor, konunun önemli bir paydaşı olarak işbirliklerine hazır olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu konuda da ilaç dahil sağlığa ilişkin ürünlerin üretiminde elimizi taşın altına koyduk, bundan sonra da koymaya devam edeceğiz.”

“İlacın eczane dışına çıkmasından endişe ediyoruz”

Öte yandan açıklamada ‘reçetesiz’ satılan ilaçlara da değinilerek tüm ilaçların reçete ile halka sunulması gerektiğinin altı bir kez daha çizildi. Ve şöyle dendi: “Sağlık sistemimizin ve sağlık okuryazarlığı oranı düşük toplumumuzun reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesine hazır olmadığını ifade ediyoruz. Pek çok ülkede örneğini gördüğümüz gibi reçetesiz ilacın beraberinde ilaçta reklamı, ilaçta fiyat artışını ve ilacın eczane dışına çıkmasını getireceğinden endişe duyuyoruz.”

“Görev ve sorumluluğa hazırız”

“Reçetesiz ilaçlarla ilgili yapılacak çalışmaların, konuyla ilgili tüm tarafların görüşleri alınarak ve ortak akıl doğrultusunda çözümlenmesinin toplum sağlığı açısından faydalı olacağını vurguluyor; Birlik olarak konuya ilişkin üzerimize düşen görev ve sorumluluklara hazır olduğumuzu tekrarlıyoruz.”

Esra Çanlı