Hemşireler Ata’nın huzuruna çıktı

14 Mayıs Hemşireler Günü sebebiyle, Çanakkale’de bulunan pek çok hemşire, hemşire adayı ve sağlık çalışanı Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek Ata’nın huzuruna çıktı. Topluluk, burada düzenlenen törenin ardından ise iskeleye dek kortej oluşturarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Tüm yurtta olduğu gibi 14 Mayıs Hemşireler Günü, Çanakkale’de de geniş katılımlı bir törenle kutlandı. Saat sabah 10.30 civarlarında Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen, başta hemşireler ve hemşire adayları olmak üzere pek çok sağlık çalışanı Ata’nın huzuruna çıktı.

Tören kapsamında düzenlenen saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’nın ardından hemşireler adına konuşmayı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Hemşiresi Aysun Demir Tosun yaptı. Tosun, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Hemşirelik, zor ama kutsal bir meslektir”

“Sağlık, insanoğlunun sorunlu ve temel ihtiyaçlarından biridir. Bu temel ihtiyaçlara cevap veren en önemli meslek gruplarının içinde biz hemşireler yer almayız. Hemşirelik, temelinde insan sevgisi, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş, zor ama kutsal, evrensel bit meslektir. Hemşire her ortamda ister hasta isterse sağlıklı olsun, tüm topluma bakım verir. Hemşirelik sağlığın korunması yükseltilmesi, hastalığın önlenmesi, hasta, yaşlı engelli ve yaşam mücadelesi veren bireylerin bakımlarını içerir. Hemşireler sağlık politikalarının belirlenmesinde, birey ya da toplum sağlığının savunulmasında ve eğitimlerinde yer alır. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez parçası olan önce insan diyerek halka hizmeti şiar edinmiş, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, sonsuz sabır, özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan tüm meslektaşlarımın  ‘Hemşireler Günü’nü kutlar, başarılar dilerim.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com