Çetin: “Huzurumuzu Bozamayacaklar!”

Çanakkale’nin Cittaslow (Sakin Şehir) markasıyla dünya çapında tanınan, her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin akın ettiği Gökçeada’da önceki gün çirkin bir saldırı gerçekleştirildi. 86 yaşındaki Rum asıllı Zafiris Piynari’nin adada yaşadığı evinde öldürüldüğü bilgisi, dünün gündemine damga vurdu.

Hoşgörü ve huzurun adasında hunharca katledilen vatandaş için Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve beraberindeki meclis üyeleri de dün Metropolit Yorgi Draguni’ye taziye ziyaretinde bulundu. Taziye ziyaretinde üzüntüsünü dile getiren Çetin, “Yaşanan üzüntü verici olay, adamızda birlikte yaşadığımız Rum vatandaşlarımız ile huzurumuzu bozamayacak ve uzun yıllara dayalı dostluğumuz, kardeşliğimiz devam edecek.” diye konuştu.

Ziyarette ortak dil, Gökçeada’nın huzurunu kimsenin bozamayacağı ve olayın bazı çevreler tarafından suistimal edilme ihtimaline karşı ada halkının dikkatli olması yönünde oldu.

Gökçeada’da yaşayan Zafiris Piynari isimli Rum asıllı vatandaş, dün iddiaya göre üç şahıs tarafından yaşadığı evinde öldürüldü. Adanın sevilen esnaflarından olan Piynari’yi gasp etmek istedikleri için öldürdüğü ileri sürülen şahıslar, olayın ardından ortadan kayboldu.

86 yaşında katledilen Piynari’nin naaşı, Gökçeada Devlet Hastanesi’ne ardından da incelenmek üzere Bursa Adli Tıp Kurumuna götürüldü. Piynari için yıllardır barış ve huzur içinde yaşayan ada halkı da derin bir üzüntü duyduklarını ifade etti. Olayla ilgili soruşturma sürerken bir kişinin gözaltına alındığı, diğer failler için arama çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’in menfur olay sonrası kiliseyi ziyaret ederek taziyelerini sundu. Beraberinde Başkan Yardımcısı Ahmet Aydın, Belediye Meclis Üyeleri Hikmet İnciser, Şebnem Avcı ve Hasan Akpolat ile Metropolit Krilyos Yorgi Draguni’yi makamında ziyaret eden Başkan Çetin, tüm Rum vatandaşlara başsağlığı diledi.

ÇETİN: “DOSTLUĞUMUZ UZUN YILLARA DAYALI”

Ziyaretin ardından konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Çetin, “Adamızda yaşayan bir Rum vatandaşımızın hunharca katledilmesiyle ilgili kilisemiz despotuna, meclis üyelerimiz ile birlikte başsağlığı ziyaretinde bulundum. Yaptığımız ziyarette, bu acı olaydan duyduğumuz üzüntüyü anlatarak, faillerin bir an önce yakalanması dileklerimi ilettim. Faillerin bulunması ile ilgili, yerel yönetim olarak elimizden gelen çabayı göstereceğimizi ve yardıma hazır olduğumuzu ifade ettim. Soruşturmaya ilişkin her türlü katkıya hazır olduğumuzu ifade ettim.

Yaşanan üzüntü verici olay, adamızda birlikte yaşadığımız Rum vatandaşlarımız ile huzurumuzu bozamayacak ve uzun yıllara dayalı dostluğumuz, kardeşliğimiz devam edecek.” diye konuştu.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com