Göçmen yerleşkesi olduk!

Çanakkale’de il ve ilçeler genelinde bulunan düzensiz göçmen sayısı alarm veren düzeye ulaştı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2019 Mayıs ayı verilerine göre, düzensiz göçmenler içinde, sadece Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeliler’in sayısı dahi 5 bin 646’yı buldu. Göçmenlerden ciddi bir kısmı ise Çanakkale’ye yerleşmek istiyor. Öyle ki, yine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre 3 bin 982 yabancı uyruklu kişinin Çanakkale’de ikamet izni bulunuyor. Bu istatistik ise Çanakkale’yi ülke genelinde 22’inci il yapıyor.

Son yıllarda özellikle Ortadoğu ülkelerinde yaşanan savaşla birlikte Türkiye’de bulunan göçmen sayısında hızlı bir yükseliş oldu. Kıyı şeridinde bulunan İzmir, Aydın ve Muğla’yla birlikte Çanakkale de göçmenlerin, Yunanistan’a ulaşabilmek için tercih ettiği illerin başında geliyor.

Son bir ayda 300’den fazla göçmen yakalandı

Fakat göçmenlerin bu ‘umuda yolculuk’ hikayesi çoğu zaman güvenlik güçleri tarafından yapılan baskın veya daha acısı batan botlar yüzünden facia ile sonuçlanıyor. Öyle ki, sadece son bir ay içinde 300’den fazla düzensiz göçmen güvenlik güçleri tarafından yakalanarak sınır dışı edildi.

En çok Suriyeli’nin bulunduğu 34’üncü iliz!

İç işleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2019 Mayıs ayı verilerine göre, Çanakkale’de sadece Geçici Koruma kapsamında bulunan Suriyeliler’in sayısı dahi 5 bin 646’ya ulaştı. Bu da şehrin nüfusuna oranla yaklaşık yüzde 1,04’lük bir orana tekabül ediyor. Bu rakamla ise Çanakkale, ülke genelinde nüfusuna oranla en çok Suriyeli’nin bulunduğu 34’üncü il durumunda… Birinci ise yüzde 80’lik bir oranla yine Kilis’e ait.

İkamet kaydında 22’inci sıradayız

Bununla birlikte yine 2019 rakamlarına göre, Çanakkale’de bulunan göçmenlerden 3 bin 982’si Çanakkale’de ikamet iznine sahip. Ülke genelindeki sıralamaya göre, Çanakkale göçmenlerin en çok ikamet izni aldığı 22’inci il durumunda. Bu alandaki birincilik ise 474 bin 84 kişi ile İstanbul’un…

2019’un ikinci çeyreğindeki mevcut istatistiklerin, yılın kalan çeyreklerinde nasıl şekilleneceği henüz bilinmiyor. Fakat Çanakkale için ivme bu yönde seyretmeye devam ederse, şehrin ‘göçmen şehri’ haline geleceği bir gerçek…

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com