Bu Pazar, Azar Azar!

Ramazan Ayı’nın ilk cuma pazarında, alışverişini yapmak için kapalı pazar yerine gelen vatandaşlar, bütçelerine uygun ürünü bulmakta yine zorlandı. Fiyatlar malum, birkaç yıl öncesine kadar 50 TL’ye alışverişini rahatlıkla tamamlayan vatandaşlara, günümüzde mutfak alışverişi için 100 TL dahi yetmiyor. Hal böyle olunca da pek çok kişi, pazar poşetlerini azar azar doldurmakla yetiniyor…

Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar 50 TL ile pazara çıkan bir vatandaş, alışverişini rahatlıkla yapabiliyordu. Domatesin, salatalığın, biberin ve hatta patates ile soğanın dahi kilo başı fiyatı 1, 2 TL dolaylarında olduğu için sebze reyonları, en rahat alışverişin yapıldığı reyonlar arasındaydı.

15-20 TL’ye sebze alışverişini tamamlayanlar, kalan bütçesini ise meyve ve peynir reyonlarında kullanıyordu. Ve vatandaş böylece az da olsa, üç aşağı beş yukarı 50, 60 TL ile pazardan mutlu ayrılıyordu.

Ramazan’ın ‘bereketi’ne güveniyoruz!

Fakat bugün gelinen noktada, hem sebzelerdeki hastalık hem de üretim azlığı pazar fiyatlarını adeta uçurdu. Öyle ki bu Cuma pazarında yine patlıcanla biber 7-8 TL, patates 10 TL, soğan 8 TL, yaz sebzesi olan domates ve salatalık dahi 6-7 TL’den satıldı.

Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte, kalabalık iftar sofraları için mutfak alışverişine çıkan vatandaşlara, şu an 100 TL dahi yetmiyor. İki kilo patates ve iki kilo soğan 40 TL’ye denk geldiği için, peynirin kilo başı fiyatı 30 TL, kıymanın ise 40 TL’yi bulduğu için basit mutfak alışverişi dahi 100 TL’yi aşıyor. Vatandaşa da Ramazan’ın ‘bereketi’ne güvenerek yine alışverişini azar azar yapmak düşüyor…

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com