“Adalet yerini buldu!”

Eğitim Sen Çanakkale üyesi olan öğretmen Burak Efeyurtlu, 1,5 yıl süren davanın ardından beraat etmişti. Sendika, önceki gün yaptığı açıklamada üyelerinin arkasında olduklarını ve adaletin yerini bulduğunu belirtti.

 Eğitim Sen Çanakkale Şube Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Burak Efeyurtlu arkadaşımızın, 9 Kasım 2017 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alınması ile başlayan süreç 1.5 yıl sonra, davanın 2. Celsesinde beraat etmiştir. Böylece adaletin yerini bulduğunu ifade etmek isteriz. Eğitim Sen Çanakkale şubesi yönetiminde Eğitim sekreteri görevini yürüten arkadaşımız Burak, tamamen anayasal bir hak olan sendikal faaliyetlerimizin illegal örgütlerle bağlantılı gösterilerek ve illegal örgüt propagandası yapıldığı savı ile hukuksuz olarak dava edilmiştir. Tekrarlıyoruz, dava gerekçesi tamamen Anayasamızın güvencesi altında olan sendikal bir faaliyettir. Bilinmelidir ki Eğitim Sen’in ne yöneticileri ne de üyelerinin terör örgütleri ile ilgisi olamaz. Aksine bu terör ve şiddet ile kurulduğumuz günden bu yana mücadele etmekteyiz.”

“HEM MESLEĞİNDEN HEM ÖĞRENCİLERİNDEN UZAKLAŞTIRILDI”

“Mahkeme kararının beraat olması ile geç de olsa hak yerini bulmuştur. 1,5 yıldır öğretmenlik yapmasına izin verilmeyen Burak, hem mesleğinden hem de öğrencilerinden uzaklaştırılmıştır. Hem psikolojik hem de ekonomik açıdan sıkıntı doğurmuş olan ve adil olmayan bu durumun arkadaşımızın lehine sonuçlanması buruk bir sevinçle karşılıyoruz. Zira bu sıkıntılara hiç gerek olmadığı, yukarıda anlattığımız gibi aşikârdır.

Biz Eğitim Sen üyeleri adalet ve hukuk çerçevesinde eğitim emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklarını savunmaya devam ederken, evrensel demokrasinin ilkelerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Baskı ve yıldırma politikaları bizi yolumuzdan çeviremeyecektir.”

 Haber Merkezi