ÇTSO Mayıs Ayı Meclisi toplandı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs 2019 Olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı.

ÇTSO’nun haberine göre Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya; şunları söyledi:

“2018 yılı Ağustos ayında hissetmeye başladığımızı ekonomik daralmanın etkilerini henüz üzerimizden atabilmiş değiliz. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak çarkların yeniden sağlıklı bir şekilde dönmesi için elimizden gelen her türlü özveriyi gösteriyoruz.

Odamız tarafından ilimizin öne çıkan sektörlerini destekleyici faaliyetlerini memnuniyetle takip ediyor ve kendilerine her türlü desteği veriyoruz. Marka bilincini oluşturmak için daha fazla çalışmalı ve farkındalık yaratmamız gerektiğini düşünüyorum. İlimizde ne kadar çok katma değer yaratan ulusal ve uluslararası marka oluşturabilirsek bölgemizin rekabet gücünü bir o kadar daha arttırabiliriz. Bunun içinde birlik ve beraberlik içinde aynı hedefe ulaşmak için güç birliği yapmalıyız”

Oda Yönetim Kurulu adına Mayıs ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise şunları söyledi:

“Geçen ay yapılan Meclis toplantımızın ardından yine dolu dolu bir ayı daha geride bıraktık.

12 Nisan 2019 tarihinde Sayın Valimizin Başkanlığında, Belediye Başkanları, Daire Müdürlerimizin, STK temsilcileri, bazı şirket yetkililerinin, sendika temsilcilerinin katıldığı İl İstihdam Kurulu toplantısına katıldım. Toplantı 3 saate yakın sürdü. Akçansa Fabrikası’nın sosyal tesislerinde yapıldı bu toplantı.

Daha öncekilere göre çok daha verimli, daha çok şeyin konuşulduğu bir toplantıydı. Biraz önce Sayın Meclis Başkanımızın ifade ettiği gibi bu toplantılarda ne kadar çok şey konuşursak o kadar çok şey çözüme ulaşılıyor. Bu toplantı gerçekten bir başlangıçtı diyebilirim. Toplantı ile ilgili bir anekdotu sizinle paylaşmak istedim, onun için konuşmamın gündemine aldım. Yoksa burada okuyup geçiyoruz. Bu da verimli olmuyor. Meclisin konuşması bunun için önemli arkadaşlar. Toplantıda sendika temsilcilerimiz de vardı. Vali Bey herkese mümkün olabildiği kadar söz vermek istedi. Sendika temsilcisi arkadaşımıza “Evet, buyurun sizin isteğiniz veya bir sözünüz var mı?” dediği zaman arkadaşımızın dediği şey direk “zam istiyoruz” oldu. “Sayın Valim ne iş yapacağını sormadan direk zam istedi arkadaşımız.”dedim. Şimdi şöyle bir sorunumuz var; kimse memnun değil. Ne iş yapacağım diye zam istemesi gayet doğal geçinemiyor. Peki bu maaş ödeyecek olanın yolları açık mı Sayın Valim? dediğimiz zaman yine yollarımız bürokrasiye geliyor. Yatırım yapacak olanın veya işsize iş bulma, işsiz vatandaşlarımızı işle tanıştırmanın yolu yatırımdır. Yeni iş yerleri açılmasıdır. Bunun önünü nasıl açacağız dediğimiz zaman gene bürokrasiden geliyor. Tüm bürokrat arkadaşlarımız, Devletin yetkilileri oradaydı. Bunları usulüyle, şaka ile karışık ilettik. İŞKUR Müdürümüze sorduğumda Çanakkale’nin işsizlik ortalamasının bilindiği üzere Türkiye’nin yarısı, peki Ali Bey genelde iş isteyenlerin talepleri ne doğrultuda? Kamuda iş istiyorlar. Neden kamuda iş istiyorlar? Daha güvenli oluyorlar. şimdi Kale Seramik’e mi güvenmiyor, Akçansa’ya mı güvenmiyor, İÇDAŞ’a mı güvenmiyor, Çetinkaya’ya mı güvenmiyor, kime güvenmiyor? Maaşını veya sosyal güvencesini alamayanların oranı elimizde nedir? Emin olun ki konuşulmayacak, konuşulmaya değecek kadar büyük değil, küçücük şeyler. Ama araştırdığımız zaman kamuda iş istemelerinin sebepleri en başta sebepleri arkadaşlar 2018 yılında kamu çalışanı 116 gün tatil yapmış, 2019 yılında da 118 gün tatil yapacak. Bu rakamlara baktığımız zaman bizim çalışmamız, üretmemiz mümkün gözükmüyor arkadaşlar özel sektör olarak. Öyle bir sosyal devlet haline gelmişiz ki işyeri kapandığı an vatandaşa işsizlik maaşı bağlandığı için, vatandaşın işiyle ilgili bir aidiyet hissi yok. Yani nasılsa ben ayrılıyorum diyor. Kamuya bir şekilde girersem 116 gün tatil yaparım, 118 gün tatil yaparım. Ben şimdi Meclis olarak soruyorum, bunun görüşle, onla, bunla hiçbir alakası yok. 365 günde 118 gün tatil yaparak herhangi birimiz işyerimizi ayakta tutabilir miyiz arkadaşlar? Biz dışarıdan bakıldığı zaman patronlarız, bizim tuzumuz kuru. Bürokrat kesinlikle öyle düşünüyor. Peki bizim tatil yapamadığımız yerde bizim çalışanımızın veya kamunun çalışanının, çalıştığı devletin ayakta kalması mümkün mü? Bence değil, biraz daha çalışmalıyız.

Fuar alanına ihtiyaç var mı diye tartışmalar yapıldığında bundan beş sene önceydi. Şuan çok büyük bir açık olduğunu görüyoruz. Demek ki Çanakkale için birisi bir şeyler yapacaksa hemen kabul etmemiz lazım. Evet, buna bizim ihtiyacımız var dememiz lazım. Yok, biz düşünelim, düşünmeyelim fırsatlar bir bir kaçıyor, gidiyor. O gün Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetiminin talebi kabul olsaydı şuan da yanımızda on beş bin metrekarelik kapalı alanlı bir fuar ve kongre merkezimiz daha vardı. Kıyaslamanız açısından söylüyorum. İçerisinde bulunduğumuz binamız beş bin iki yüz elli metrekare. Bunun üç katı kadar büyüklüğünde bir fuar ve kongre merkezi yapılacaktı Çanakkale’ye.”

Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2019 Mart ayı mizanı ile ilgili raporunun okundu ve onayın ardından, azami fiyat tarife talepleri görüşülmesiyle Meclis oturumu tamamlandı.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com