BIRAKIN ARTIK KALORİ SAYMAYI…

5 years önce Didem Güner Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Beslenme, zayıflama her zaman ama mevsimsel olarak da bu ara en sık konuşulan konular arasında..

Tabii ki her bireyin yöntemi, takip ettiği ‘uzmanı’, çok kilo verdiren karışımı ya da uzun süren spor saatleri mevcut…

Bir de herkesin bildiği veya aslında tam olarak da bilemediği ortak konular var. Yağların zararlı olduğu, (nasıl ve hangi yağı yiyeceğimizi bilmeliyiz), 6 öğün yemezsem metabolizmam çalışmaz (herkesin öğün sayısı farklı), yaktığından az kalori al zayıflarsın (sadece bu şekilde kilo veremezsin).

Günlük alınan ve tüketilen enerji dengesi önemlidir ancak bu dağılımın sizin ihtiyacınız olan besin öğelerini karşılaması, sağlıklı tercihler olması, doygunluk yaratması, almanız gerekenler kaliteli enerjiyi sağlaması daha önemlidir.

Sağlıklı karbonhidrat, yağ, protein tercihlerini öğrenin.

Karbonhidrat tüketirken, mümkün olduğu kadar işlem görmemiş besinleri seçin. Örneğin, tam buğday unundan, çavdar unundan yapılmış gerçek bir ekmek, tam buğday unundan yapılmış içine katkı maddeleri eklenmemiş ev yapımı makarna, erişte, bulgur, kurubaklagiller, mercimek, nohut, kuru börülce, kuru fasulye, taze sebzeler, mevsiminde çıkan,  ilaçlı olmayan taze meyveler, kuru meyveler… Şeker, çay şekeri ve şekerli tüm ürünler, beyaz unla yapılan her şey, börekler çörekler, pastalar, tatlılar, çok şekerli meyveler, çikolatalar, reçeller yani glisemik endeksi yüksek olan yiyecekler her gün hayatımızda varsa, bunları kalorilerini hesaplayarak tüketiyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz.

Haftalık fast food, ambalajlı gıda tüketimlerinizi kalori sayarak yapıyorsanız hem çabuk acıkıyor, hem fazla yağ tüketiyor, hem fazla şeker tüketiyorsunuz. Üstelik hacim olarak daha küçük miktarlar aldığınız için duygusal ve fizyolojik açlık yaşıyor olabilirsiniz.

Beslenmede kalori saymak yerine, früktoz, trans yağ içerikleri kontrol edilmeli, besin tüketim saatlerine dikkat edilmeli, su tüketimi ve lif alımı önemsenmeli.

Sadece kalori saydığınızda besinin yağ, karbonhidrat ve protein içeriğinin farkında olmazsınız.


Bu haber 10/05/2019, Friday günü yayınlandı, 919 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com