Köylüler “CHP” dedi Muhtarlar “AK Parti!”

Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin (KHGB) Merkez ilçe encümen üyeleri belli oldu. Dün yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında AK Parti’li Av. Tülay Ömercioğlu ile çiftçilerden tarafından tanınan AK Parti’li Şener Akçay encümene seçilirken, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Merkez ilçede en yüksek oyu alan CHP’den dört üyenin hiçbirinin encümene girememesi dikkat çekti.

KHGB Merkez ilçe encümen üyeleri seçimi dün İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Abdullah Köklü başkanlığında yapılan toplantının divanını Birlik Başkanvekili Karacaören Muhtarı Mustafa Büyüksöylemez, Birlik Katip Üyeri Musaköy Muhtarı Salih Şahin ve Sarıbeyli Muhtarı Şahin Arslan oluşturdu.

Toplantı, KHGB Birlik Müdürü Sedat Atalay’ın programı sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşması yapan Birlik Başkanı Abdullah Köklü, üyelerin nasıl seçim yapacaklarını anlatarak adaylara başarılar diledi. Birlik Başkanı Köklü ile 6 Merkez ilçe il genel meclisi üyesinin ve 52 köy muhtarının katıldığı, gizli oy yöntemiyle yapılan seçimlerde 59 oy kullanıldı.

ADAY OLMAYAN ÜYEYE DE OY ÇIKTI

İlk tur seçimde, encümene katılacak Merkez ilçe İl Genel Meclis Üyeleri belirlendi. Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) İsmail Gürses ve Nejat Önder, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) Şener Akçay ve Tülay Ömercioğlu’nun aday olduğu seçimde, 57 oy geçerli olurken 2 oy boş kullanıldı. 57 oyun 42’sini alan AK Parti’li Şener Akçay ve 33’ünü alan Tülay Ömercioğlu, encümene seçilen üyeler oldu. Seçilmesine garanti gözüyle bakılan CHP’li İsmail Gürses 19 oyda, CHP’li Nejat Önder ise 12 oyda kaldı. Bir oyun da aday olmamasına rağmen Güneş Pehlivan’a çıkması dikkat çekti.

Encümen üyeliğine aday olan dört köy muhtarından ikisi için ikinci tur seçim yapıldı. Encümene seçilmek için aday olan muhtarlar, Kayadere Muhtarı Mustafa Erol, Akçapınar Muhtarı Ömer Kaya, Gökçalı Köyü Muhtarı Ramazan Gören, Saraycık Muhtarı Muammer Ögüden oldu. Katılanların 35’inin desteğini alan Ömer Kaya ve 27’inin desteğini alan Muammer Ögüden, birlik encümen üyeleri oldu. Muhtar Gören 18 oyda, Muhtar Erol da 12 oyda kaldı.

İKİ AK PARTİ’Lİ ÜYENİN İKİSİ DE ENCÜMENDE

Seçim sonucuna göre Merkez ilçede beş birlik encümen üyesi şu isimlerden oluştu:

Birlik Başkanı Vali Yardımcısı Abdullah Köklü, AK Parti Merkez ilçe İl Genel Meclis Üyesi Tülay Ömercioğlu, AK Parti Merkez ilçe İl Genel Meclis Üyesi Şener Akçay, Akçapınar Muhtarı Ömer Kaya, Saraycık Muhtarı Muammer Ögüden.

Köklü, “Köylerimize hizmet götürmek için birlikte yoğun bir şekilde çalışacağız. Seçilen encümen üyelerine hayırlı olsun” diye konuştu. Toplantının sonunda Vali Köklü, seçilenleri tek tek tebrik ederken seçilen üyelerle birlikte gazetemize birlik pozu verdi.

Eylem Gözeldere