MHP’li Pınar:“AK Parti HDP İttifakı daha önce denendi…”

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar, iptal edilen İstanbul seçimlerinin ardından GÜNDEM’e yaptığı açıklamalarda, kulislerde konuşulan ve 23 Haziran seçimleri için kurulacağı iddia edilen olası bir AK Parti-HDP ittifakının mümkün olmadığını söyledi ve ekledi “Bu daha önce denendi ve milletin tavrı görüldü. O yüzden bu yola bir daha girileceğini düşünmüyoruz.”

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul için aldığı ‘iptal’ kararı ülke gündemine bomba gibi düştü. Yerel gündem de oldukça tartışma konusu haline gelen karar, Cumhur İttifakı’nı oluşturan Milliyetçi Hareket Partisi tarafından ise ‘memnuniyetle’ karşılandı.

İptal kararını GÜNDEM’e değerlendiren MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar da kararı olumlu bulanlardan… Fakat Pınar, bununla birlikte parti olarak bir o kadar da temkinli olduklarını belirterek kulislerde dilden dile konuşan ve 23 Haziran seçimlerinde kurulacağı iddia edilen olası bir AK Parti ve HDP koalisyonunu ise mümkün görmüyor.

“Kasaptaki soğan doğramaz doğru olmaz”

‘Çözüm süreci’ kapsamında HDP ile ortak bir çizgide buluşan Ak Parti’nin, bu tutumunun millet tarafından hoş karşılanmadığını belirten Pınar, “Cumhur İttifakı, 15 Temmuz’un ardından oluşmuştur. Seçim konusu ya da başka gerekçelerle bu birlik bozulmaz. Kaldı ki bunlar şu an tamamen varsayım. O yüzden kasaptaki ete soğan doğramak pek doğru olmaz. Bunlar ortaya çıktıkça değerlendiririz. Ama ben böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum. Böyle bir durum daha önce denendi ve milletin tavrı görüldü. Yanlış tutum ve davranışların sonuçlarını hep beraber gördük. Kamu vicdanını yaralayacak bir şeyin olmayacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Koalisyon iddiası neydi?

İddiaya göre Ak Parti, PKK’lı Elebaşı Abdullah Öcalan’a ev hapsi ve HDP’li Selahattin Demirtaş’a özgürlük vererek 23 Haziran Seçimleri’nde HDP’ten oy devşirecek… Bu iddia öylesine dallanıp budaklandı ki, gelinen noktada HDP oylarını kendi safına çekmeyi başaran tarafın seçimlerde bir adım önde olacağı kesin…

Esra Çanlı