Lojman yoksa imam da yok!

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Çanakkale Merkez ilçe ve yakın köylerde yaşanan imam ve müezzin eksikliği daha çok vatandaştan tepki görmeye başladı. Konuyla ilgili olarak İl Müftülüğünden aldığımız bilgiler sonucunda ise ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor: Lojman yoksa imam da yok. Çünkü kırsaldaki camilerde çalışan din görevlileri kirayı karşılamakta zorlanmazken, kent merkezlerindeki yüksek kiralar imam ve müezzinlerin bu görev yerlerini tercih etmemesine neden oluyor.

Çanakkale’de son günlerde yaşanan bir sorun kamuoyunda dile getirildi. Çanakkale Merkez’de bulunan camilerin bazılarında imam bazılarında ise müezzin bulunmadığı vatandaşlarca ve sendikalarca gündeme taşındı. Konuyla ilgili Kamu-Sen Çanakkale Şubesi tarafından, Şehit Onbaşı Camii, Baklacı Camii, Fatih Camii, Yalı Camii, İlahiyat Camii, Sanayi Camii ve Kepez Hamidiye Camii’nde imam olmadığı, Şehitler Camii, Piri Reis Camii, Kurşunlu Camii, Tıflı Camii, Sanayi Camii’nde müezzin olmadığı belirtildi.

“6 aydır sanayi caminde hoca yok”

Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Sezai Kahraman, “Bizim Sanayi Sitesinde bulunan camimizin imamı vardı. Tayini çıkınca gitti. Bir tane müezzinimiz vardı o da yurt dışına gitti. Kadromuz var ama hala atama yapılmıyor. Bir öğrenci namazdan namaza gelemiyor. Sela verilecek biz kimseyi bulamıyoruz. Nasıl hoca atanamadığını merak ediyoruz. 6 aydır şu anda Sanayi Mahallesi’nde bulunan camimizde hoca yok. Biz sorununun çözümünü talep ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Muhtarlara şikayet gitmedi”

Cevatpaşa, Barbaros, Esenler Mahalle muhtarları ile yapmış olduğumuz görüşmelerde ise, mahallelerde camiler hakkında her hangi bir sorunun kendilerine aktarılmadığı belirtildi.

“Merkezde bulunan camiler lojman yoksa tercih edilmiyor”

İl Müftülüğünden edinilen bilgide ise, şu anda Çanakkale Merkez’de bulunan camilerde ya müezzin ya da imam olduğu belirtildi. Müezzinsiz ve imamsız hiçbir caminin bulunmadığı belirtilirken, ortaya bir sorun çıktı. Özellikle köylerde imamlık yapan vatandaşların Çanakkale Merkez’e gelirlerken önceliklerinin lojman olduğu belirlendi. Lojmanı olmayan camilerde imamların çalışmayı tercih etmedikleri anlaşıldı. Kira giderleri ve hayat pahalılığı imamların ve müezzinlerin tercihlerini doğrudan etkiledi.

“Müftülük tarafından açılan sınavlara aday başvurmadı”

Müftülükten alınan bilgiye göre, müezzin ve imamın olmadığı belirtilen camilerde görevlendirmelerin yapıldığı aktarıldı. Bazı camiler için ise açılan sınavlara aday başvurmadı.

“Görevlendirme yapılan camiler sıralandı”

Müftülük söz konusu camiler ile ilgili; Seyit Onbaşı, Yalı, Baklacı, Tatarlar Camilerine imam ataması yapıldı, imamların güvenlik soruşturmaları bekleniyor. Fatih Caminde görevlendirilmek üzere vekil imam verildi. Tacettin Arslan (İlahiyat Cami) Müezzin ataması yapıldı, güvenlik soruşturmasının tamamlanması bekleniyor. Piri Reis Caminde bulunan müezzin, Tacettin Arslan Caminde görevlendirildi. Tacettin Arslan Camine müezzin göreve başladığında, he iki camide de ikişer görevli bulunacak.

Kurşunlu ve Tıflı Cami için boşalan kadrolar sınava açıldı fakat başvuran olmadı. Sanayi Cami ve Şehitler Cami için ise yarışma sınavı ilanları asıldı.

Öte yandan Sanayi Camii için bir müezzinin görevlendirildiği ve yapılan denetimlerde ise görevlinin görevini yerine getirdiği belirtildi.

Tunahan Ünsal