YSK Siyaseti İkiye Böldü

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerini, ‘tam hukuksuzluk’ gerekçesi ile iptal etti. Kurulca 4 ret oyuna karşın 7 kabul oyu ile alınan bu tartışmalı karar ise siyaset gündeminde farklı şekilde karşılık buldu. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, kararı “Türkiye’de YSK eliyle sivil darbe gerçekleştirilmiştir” şeklinde yorumlarken, İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar da “Bu kararla aziz milletimizin iradesi çiğnenmiştir” şeklinde konuştu. Cumhur İttifakı’nda ise karar memnuniyetle karşılandı. Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız YSK’nın kararı için “Yasalar çerçevesinde verilmiştir” ifadesinde bulunurken, MHP İl Başkanı Hakan Pınar da Yıldız’la benzer sözler sarf ederek “Bu karar ülkemizin yararınadır” şeklinde konuştu.

31 Mart’tan bu yana devam eden ‘İstanbul Seçimleri’nin nasıl sonuçlanacağı sorusu, geçtiğimiz gün YSK tarafından açıklanan kararla son buldu. Alınan karar gereği İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığı düşürülerek seçimlerin ‘tam hukuksuzluk’ gerekçesiyle iptal edildiği ve 23 Haziran’da İstanbulluların yeniden sandık başına gideceği ifade edildi.

İttifak cephelerinde farklı sesler…

Alınan bu çok tartışmalı karar, Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de ittifak cepheleri arasında farklı şekilde karşılandı. Millet İttifakı’nı oluşturan Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti teşkilatları, YSK’nın kararını ‘sivil darbe’ olarak yorumladı. Fakat Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi cephelerince yapılan açıklamalarda ise bu kararın milletin vicdanını rahatlatacağı ifade edildi.

“Türkiye’de YSK eliyle sivil darbe gerçekleşmiştir”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, konuyla ilgili olarak şu sözlere yer verdi: “Alınan karar kabul edilemezdir. Hukuki hiçbir dayanağı olmayan bir kararla, YSK aracılığı ile sivil bir darbe gerçekleşmiştir. Türk demokrasisi alınan kararla büyük bir yara almıştır. Uluslararası arenada Türkiye ciddi anlamda itibarsızlaşmıştır ve zarar görmüştür. Elbette ki itirazla en demokratik haktır fakat itirazlar sonucunda her hangi bir sonuç çıkmamıştır. Seçimler açık, temiz bir şekilde yapılmış, sonucunda seçilen aday Ekrem İmamoğlu olmuştur. 16 Milyon İstanbullu seçmenin iradesi gasp edilmiştir.”

 

“YSK kendini inkar etmiştir”

“YSK’nın almış olduğu kararla, Türkiye ciddi bir sıkıntıya düşerken, insanlar gerilmiştir. İnsanları bu hale düşürmeyi kimsenin hakkı yoktur. Maalesef YSK kendi kendini inkar etmiş, seçimlerin güvencesi olan YSK bundan sonra artık görev yapamaz hale gelmiştir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak seri kanlılıkla, genel merkezimiz nasıl hareket edecekse, bizde öyle hareket edeceğiz.”

 “Bu darbe karşısında sessiz kalmayacağız”

İYİ Parti İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler vardı: “6 Mayıs 2019, bu tarihi unutmayınız. Bu tarih aziz milletimizin iradesinin çiğnendiği tarihtir. Bu tarih Türk demokrasi geleneğinin ezildiği tarihtir. Bu tarih ülkemizin dünyaya rezil edildiği tarihtir. Üniformalı darbe günlerini bile geride bırakan bu sivil darbenin hedefi ve mağduru hangi partiye oy verirse vermiş olsun aziz milletimizin iradesidir. Demokrasimize vurulan bu darbe karşısında sessiz kalmayacağız.”

“23 Haziran’da söz milletimizindir”

AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, yaptığı açıklama ile kararı şöyle değerlendirdi: “31 Mart sonrası tüm partilerde olduğu gibi AK Parti de İstanbul ile ilgili sandık sonuçlarını toplamış, değerlendirmiş sandık sonuç tutanaklarına, ilçe birleştirme tutanaklarına ve geçersiz oylara itiraz etmiş, itirazların değerlendirilmesi neticesinde 15.000 AK Parti oyunun gasp edildiği ortaya çıkmıştır. Sandık Kurullarına yapılan görevlendirmelerde ve seçmen listelerinde ciddi, seçimin sonucunu etkileyecek ölçüde usulsüzlüklerin olduğu, 20.000 sandık görevlisinin usule ve yasaya aykırı olarak sandıklarda görevlendirildiği milletin iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansımadığı ortaya çıkmıştır.”

“Bu şartlar altında partimiz tarafından olağanüstü itiraz hakkımız kullanılmış, 7 kabul 4 ret gibi yüksek bir oy oranıyla itirazımız haklı bulunmuş, YSK tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiştir. Bize siyasiler olarak düşen yargının kararına saygı duymaktır. 23 Haziran’da son söz aziz milletimizindir.”

“Sandığa gitmekten korkmamak gerekir”

MHP İl Başkanı Hakan Pınar da, seçimin yenilenmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek şöyle dedi: “Bizler Milliyetçi Hareket Partisi olarak, YSK’nın aldığı bu karardan memnuniyet duyuyoruz. Tespit edilmiş çok fazla usulsüzlük var ve YSK bağımsız bir şekilde seçimlerin yenilenmesine karar vermiştir. Sandığa gitmekten korkmamak gerekir. Son sözü 23 Haziran’da Türk Milleti söyleyecektir.”

Tunahan Ünsal