YSK Kararı Sonrası Ersümer’den İlk Yorum

Eski Başbakan Yardımcısı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerini iptal etme kararı sonrası sosyal medya hesabından konu ile ilgili değerlendirmede bulundu.

YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi, ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de tepkiyle karşılandı. Siyasiler yazılı ve sosyal medya hesapları üzerinden açıklamalarda bulunarak kararı değerlendirdi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkelerin demokrasi yürüyüşlerinde ayaklarına  takılan taşlar olur. Bazen tökezlenir, bazen yuvarlanır, el verir, omuz verir, birbirine dayanır, ayağa kalkar, üstü başı toz olur, pasak olur, silkelenir, eliyle koluyla temizlenir, bir avuç suyla yuğulur, ayağa kalkılır kalınan yerden daha güçlü yürünür.

Mustafa Kemal çıkar Samsun’a alır milleti yanına, ter dökülür kan akar ama ne düşman kalır ne işgal,  ne padişah kalır ne payitaht, pırıl pırıl bir ülke demokrasi cumhuriyet örnek bir Türkiye.

Yolda giderken, bir seçimde açık oy gizli tasnif olur, yeter söz milletin denilir ya da sizi buraya tıkan güç böyle emrediyor derler, diyenler gider, beş yıl geçmeden gümbür gümbür geri gelinir.

Netekim diye yükselen sesler, bunu seçin diyen sözler silinir gider, hizmet hoşgörü birbirine bağlanmış eller gelir, huzur gelir bereket gelir.

Bin yıl sürecek denilen dönem beş yılda biter, umut dolu yıllar gelir, yasalar anayasalar değişir, sistemler değişir, yollar değişir, yöntemler değişir ama umutlar bir yeşerir bir solar, gün gelir, keşke yaşanmasaydı denilir ama maalesef  varılır yanlış malum karara, taş da takılmış olur ayağa,

Bu yüce millet değişmez, bu hasletler tükenmez. Asıl olan demokrasiyi yaşamak, yaşatmak olunca, eller de oylar, yine gidilir ümit içinde sandığa…

Umarız dersler çıkarılır, hatalar tekrarlanmaz, inatlar ısrarlar biter, herkesi kucaklayan sayfalar açılır.

Hiç unutmayalım kimsenin oyu kimsenin elinde değildir,

Mahkeme de kadıya mülk değildir.

Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.”