İstanbul Seçimi Meclisi Gerdi

İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı toplantılarının ikinci oturumuna gündem dışı konuşmalar damga vurdu. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerinin iptal etmesi, mecliste yeni dönemin ilk tartışmasının fitilini ateşledi.

Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren başkanlığında tam katılımla gerçekleşen toplantıda Bayramiç’in Akpınar köyünde ve Ayvacık’ın Balabanlı köyünde “Konut alanı” amaçlı imar planı düzenlemesi oybirliği ile meclisten geçti.

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonuna CHP grubu Nejat Önder ve Güneş Pehlivan’ı önerirken MHP grubunun önerisi Enver Koç ve Saim Yılmaz oldu. AK Parti grubu MHP’yi desteklerken 16’ya karşı CHP grubunun 18 oyuyla Önder ve Pehlivan seçildi.

Gündem dışı konuşmalarda ilk söz alan CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan oldu. Pehlivan, sözlerine dün İstanbul’da iftarını açmak için toplanan, aralarında yazar ve ilahiyatçı İhsan Eliaçık’ın da bulunduğu gruba polisin müdahalesine değinerek “Ramazan ayının ilk gününde birçok vatandaşımız darp edilmişlerdir. Ramazan ruhuna bağdaşmayan, Türk Milletinin kardeşliği ile huzuruyla bağdaşmayan bu tür hareketleri esefle kınıyoruz.” diye konuştu.

“YSK’NIN KARARINI ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ”

Pehlivan, YSK’nın verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri ile  ilgili kararını da değerlendirirken, “Anayasal kurumların bağımsızlığının yitirilmesi konusunda, demokrasi ve hukukilik karakteri konusunda Türk Milletinin, İstanbul halkının demokrasi ahlakının her şeyden yüce olduğu bilinciyle biz bu kararı üzüntüyle karşılıyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz da konunun üzerine söz alarak “Yüksek Seçim Kurulu, seçim iptali ile ilgili almış olduğu kararı açıklamıştır. Seçim kurullarınca kamu görevlisi olmayan sandık kurullarının atanması dolayısıyla seçimin neticesinde etki etme ihtimali üzerine 4’e karşı 7 oyla bu karar alınmıştır. Sandıktan çıkan baş tacıdır. Yenilenecek olan seçimde adalet tecelli edecektir diye düşünüyoruz. Hiçbir şaibe kalmayacaktır” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Enver Koç ise meclisin günlük siyasetten ziyade Çanakkale’nin sorunlarına değinilmesini istedi. Koç, “Enerjimizi genelde köylerimize, ilçelerimize harcanmasından yanayım. Hepimizin belli bir siyasi düşüncesi var ama her toplantıda Türkiye gündemini değerlendirmekten çok hoşnut değilim.” diye konuştu.

Korkmaz’ın ve Koç’un ardından yeniden söz alan Pehlivan, “İhtimaller üzerinden bir değerlendirme, hukukilik taşımaz. Her ne kadar sandık kurulu görevlendirmeleri kanuna uygun olmadığı iddiası bulunsa da, ve eğer bu kanıtlandıysa da bunun seçim sonuçlarına somut olarak etki edecek yasal gerekçelerin sunulması gerekirdi. Çok tartışmaya açık bir konu değil. Hukuk ve demokrasi ilkeleri, anayasanın başlangıç hükümlerine göre maalesef ki hem Çanakkale’nin hem Türkiye’nin hem de dünya toplumunun her zaman problemi olmaya devam etmektedir. O yüzden bunları burada gündeme getiriyoruz. Tabii ki de önceliğimiz Çanakkale için işler yapmaktır.” dedi.

YSK’NIN KARARINI AVUKAT ÜYELER TARTIŞTI

Pehlivan’ın ardından meslektaşları Av. Tülay Ömercioğlu ve Av. Ömer Şahin de söz aldı. Ömercioğlu, “Hukukta asıl olan usuldür. Usulde hata varsa davayı baştan kazanırsın. Burada sandık görevlilerinin kamu görevlileri olmamalarıyla ilgili yasal belgeler sunulduktan sonra ve buna dayanılarak iptal kararı verilmiştir. Hukukta asıl olan usuldür ve esas sonra gelir. Burada Yüksek Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu kararda bu zamana kadar nasıl tedaül ile beklediysek bundan sonra da seçimin sonucunu tedaül ile bekleyeceğiz. Hiçbir kimsede şaibe kalmayacağını beyan ediyoruz.”

Çan İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Şahin ise “Burada sadece usulde yapılan hata değil, esasta herhangi bir sıkıntı yokmuş gibi konuşuldu. Yüksek Seçim Kurulu’na 3 valiz dolusu belge götürüldü. Bunların içerisinde imzası olmayan tutanaklar var. İşin maddi yani içerik kısmında da bir takım hatalar var. Yapılan işlemler her seçimden önce olduğu gibi seçim hukuku çerçevesinde, seçim kuralları çerçevesinde hukuki bir itirazın kullanılması çerçevesinde değerlendirilmesi gerekir. Bundan önceki seçimlerde de buna yönelik itirazlar olmuştur. Yüksek Seçim Kurulu bunlara yönelik kararlar vermiştir ve herkes bunlara razı olmuştur. Geldiğimiz noktada, karar bir siyasi partinin aleyhine çıktı diye YSK’nın taraflı olduğunu ifade etmek bence pek hoş, pek uygun olmadı. Memleketimizde anayasal kurumlar, bağımsızlıklarını tarafsızlıklarını sürdürerek kararlarını vermektedirler. Vatandaş kararını verecek ve bu karara da hepimiz rıza göstereceğiz.” diye konuştu.

Toplantı AK Parti ve CHP grubundan diğer üyelerin de söz alarak konu hakkında görüş bildirmeleri ile sona erdi.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com