“Bu karar hukuk tarihine kara bir leke olarak geçti”

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesi ile ilgili olarak sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Yüksek Seçim Kurulunun tek gerekçesi beni ikna etmedi. Ülkemde bir hukukçu olarak hukukun var olduğuna inanmak istiyordum. Bu karar hukuk tarihine kara bir leke olarak geçti.” İfadelerine yer verdi.

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalini değerlendirdi. Şarlan sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararının tek gerekçesi olarak, “Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması” diyor.

Sandık Kurullarını kim oluşturdu?

İlçe Seçim Kurulu Başkanı, Üyeleri ve Seçim Müdürleri, nereye bağlılar? YSK’ya. O zaman? Suç duyurusu eksik kalmış olabilir mi?

Zarftaki diğer 3 oy aynı Sandık Kurulu Başkan ve üyelerinin sandığından çıkmadı mı? Aynı zarftan çıkan 4 oyun 3 ü yasal kabul edildi, diğeri edilmedi, öyle mi?

Yüksek Seçim Kurulunun tek gerekçesi beni ikna etmedi.

Ülkemde bir hukukçu olarak hukukun var olduğuna inanmak istiyordum.

Bu karar hukuk tarihine kara bir leke olarak geçti.

Hukukun üstünlüğü ve demokrasimiz bu kararla çok büyük bir yara aldı.

Yazık çok yazık!”

Haber Merkezi