Satıyoruz!

Uzun zamandır dillendirilen, çoğu zaman hissedilen, seçimden sonra daha da artacak denen ekonomik kriz, Çanakkale’de her geçen gün yeni işletmeleri kapattırırken, artık tekneleri de satılık noktasına getirdi. Çanakkale’de dükkanlar kiralık, tekneler, otomobiller, daireler, elde avuçta olanlar satılık!

Dolar ve euronun artmasından sonra yükselen enflasyon bir türlü vatandaşların peşini bırakmıyor. Enflasyonla mücadele kapsamında birçok farklı girişim olsa da halkın alım gücü düştükçe düşmeye devam ediyor. Çanakkale’de alım gücünün düşmesi ve hayat pahalılığı vatandaşı elindekini avcundakini satmaya zorluyor. Kentin simgelerinden olan çarşısında artık dükkanların büyük bir bölümü kiralık. Çarşı’da kriz döneminde dükkan açan esnaf kepenk indirdi, yıllardır dükkanı olanlar direnemedi dükkanlarını sattı.

Dükkanların kapanmasının yanı sıra Marinada artık satılık teknelerde çok sayıda görülmeye başlandı. İrili, ufaklı tekneler artık vatandaş için hobi olmaktan çıktı, çileye dönüştü. Marinaya bağlama ücreti, giderler, masraflar keyfin önüne geçerek, külfete dönüşünce, tekne sahipleri çözümü satmakta buldu. Artık daireler, otomobiller, motosikletler, dükkanlar, tekneler ya satılık ya kiralık!

Tunahan Ünsal