Eceabat ve Yenice’de Birlik Sağlandı

İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantıları, Sadık Göğüsgeren başkanlığında yapılmaya başladı. İlk oturumda ilçelere İnsan Hakları Kurullarına üyeler seçilirken ilk gündem dışı konuşmalar da yapıldı.

İl Genel Meclisi üyelerinin tam katılımıyla, Sadık Göğüsgeren başkanlığında yapılan ilk oturumda önceki toplantının tutanağı oylanırken İlçe İnsan Hakları Kurullarına üye seçimi yapıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) üyesinin yer almadığı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iki üyesinin bulunduğu Eceabat için gösterilen CHP’li Ali Şinasi Tınaz ile CHP’nin meclis üyesinin bulunmadığı Yenice için gösterilen MHP’li Recai Ertan meclisin oybirliği ile seçildi.

CHP’li üyeler Biga’da Hakkı Sezen, Çan’da Erdal Güler, Gelibolu’da Ali Rıza Sayın, Ezine’de Erdinç Ceyhan, Ayvacık’ta Şerafettin Alkan, Bayramiç’te Zeki Sezer, Lapseki’de Ali Özkan Aldemir 18 CHP oyuyla seçildi. AK Parti’nin gösterdiği adaylar ise 16 oyda kaldı.

PEHLİVAN “DENİZLERİ” ANDI

Gruplarda dün gündem dışı konuşmalar yapılırken, CHP Grubu adına konuşan Güneş Pehlivan, bereketin simgesi Hıdırellez’i ve Ramazan ayını, ilk günü olması sebebiyle hayırlara vesile olmasını dilerken, ilk toplantının 6 Mayıs’a denk gelmesi nedeniyle de idam edilişlerinin yıldönümünde “Deniz”leri andı. Pehlivan, “Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın katledilişinin 47. yıldönümünde onların büyük Atatürk’ün büyük nutkunun izinde yürüyen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık mücadelesini sürdüren tüm devrimcileri saygıyla anıyorum.” dedi.

KORKMAZ, MISIROĞLU’NA RAHMET DİLEDİ

AK Parti Grubu adına konuşma yapan Bülent Korkmaz ise Ramazan ayını kutlarken, Şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır diledi. Korkmaz, ayrıca dün hayatını kaybeden, Atatürk ve laiklik karşıtı yazıları ve konuşmaları ile tanınan Kadir Mısıroğlu’na da rahmet dilemeyi unutmadı. Korkmaz, “Usta tarihçi, yazarımız Kadir Mısıroğlu da vefat etti. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine baş sağlığı diliyoruz” diye konuştu.

KOÇ: “EN BÜYÜK BAŞBUĞ ATATÜRK’TÜR”

MHP Grubu adına konuşan Enver Koç da Ramazan ayını kutladıktan sonra 3 Mayıs Türklük Günü olduğunu hatırlatarak, “Bize göre en büyük Başbuğ, en büyük Türkçü, en büyük Mustafa Kemal Atatürk’tür” diyerek Türkçülük Günü’nü kutladı.

Eylem Gözeldere