Ramazan’ın Bereketi Bütçeleri Teğet Geçti

11 Ayın Sultanı Ramazan, geldi çattı. Fakat vatandaşın bütçesi, yaşanan ekonomik darboğazın etkisiyle daha da küçüldüğünden Ramazan alışverişine çıkanların çoğu eve eli boş döndü. Çanakkaleli esnaf ise Ramazan’ın ilerleyen günlerinde durumun daha da vahim hale geleceğinden endişeleniyor. Fiyatlar malum; hurmanın kilosu 80, kıymanın 60, peynirin kilosuysa 35 TL’yi buldu. Yemeklerin vazgeçilmezi patates ve soğan 10 TL sınırında gezinirken, baklagiller dahi cep yakıyor… Hal böyle olunca da yıllardır belli bir kesimin sıklıkla dillendirdiği ‘Ramazan Çanakkale’ye uğramıyor’ sözü tam bu noktada, ‘Çanakkale’ye uğramayan Ramazan değil, bereketi’ dedirtiyor.

Ramazan ayı, bugün itibariyle başladı. Dün gece sahura kalkan vatandaş, bugün ilk iftar sofrasına oturacak. Fakat özellikle 2018’in yaz ayından itibaren giderek artan gıda fiyatları Ramazan bütçesini etkileyeceğe benziyor. Öyle ki, yakın zamana kadar 23 TL olan peynir, bugünlerde 35 TL’yi buldu. Kıymanın kilosu 40, 45 TL’den 60 TL’ye dayandı. İftar sofralarında en çok tercih edilen Kudüs ve Medine hurmalarının kilosu ise 80 TL’den alıcı buluyor. Esnaf fiyat pahalılığından sorumlu olmaması gerektiğini, bunun ülke ekonomisiyle ilintili olduğunu belirtirken, vatandaş ise kara kara düşünüyor.

Ramazan’da satışlar daha da azalabilir!

Çanakkale’nin merkezinde, işlek bir ara sokakta faaliyet gösteren ve İsmail ve Sefer Kaynak tarafından kurulmuş Kaymaklar Süt Ürünleri yetkilisi de benzer ifadelere yer vererek “Kısa zaman önce peynirin kilosu 20, 23 TL’ydi. Şimdi ise Ezine peynirinin kilosu 35 TL’yi buldu. Tulum peyniri var 40 lira… Tabii fiyatlar çeşidine göre değişiyor ama genel olarak vatandaşa pahalı geliyor. Bize göre Ramazan’ın başlamasıyla işler daha da durgunlaşacak” şeklinde konuştu.

Ramazan alışverişi bütçeleri sarsıyor

Öte yandan Çanakkale’nin en çok tercih edilen mağazalarından Halktan’da da fiyatlar cep yakar cinsten… Ramazan’da yapılacak tatlılar süslemek için kullanılan toz Antep fıstığının kilosu 115 TL, ikramlık lokumlarda sade lokum 8.90 TL civarında iken Atom ve Köme lokumların kilosu ise 23, 90 TL.

Sözün kısası giderek artan hayat pahalılığının Ramazan alışverişini olumsuz etkilediği aşikar. Hal böyle olunca hem esnaf hem de vatandaşın beli bükülüyor. Ve Ramazan Çanakkale’ye gelse de bereketinin şehre uğraması, bu sene de zor görünüyor.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com