Pedallara Troia için basıldı

Kale Çanakkale Bisiklet Festivali Cumartesi günü start aldı. Festivale Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda katılımcı iştirak etti. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı festivalde yediden yetmişe yurttaşlar aynı anda pedallara bastılar. Vali Orhan Tavlı, bisikletçilere, “Hedefiniz Troia Müzesi” diyerek başlangıç komutunu verdi.

Kale Çanakkale Bisiklet Festivali bu sene de yoğun bir katılımla başladı. Geçen sene 5 bin yurttaşın pedal bastığı festivalde bu sene internet üzerinden başvuran kişi sayısının 2 bin olduğu belirtildi. Havanın kapalı olmasına aldırmayan bisiklet severler soluğu Cumartesi günü saat 10.00’da Troypark AVM’nin önünde aldılar.

2 bin kişinin katıldığı festivale Vali Orhan Tavlı, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, İl Gençlik ve Spor Müdürü Aziz Sinan Alp, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Yusuf Kandazoğlu, Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yıılmaz ve davetliler katıldı.

Saat 10.00’da verilen startın ardından bisikletçiler festivalin ilk etabı olan Troia etabında 32 kilometrelik etabı kat etmek için pedallara bastılar.

Vali Orhan Tavlı başlangıç konuşmasında, “Hepiniz hoş geldiniz, hedefiniz Troia  Müzesi, Troya’ya selamlar gönderiyorum, hayırlı sürüşler diliyorum” dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Çanakkale’ye gelen bisiklet severler ‘Tarihin İzinde Sürüyoruz’ sloganı ile Troia etabını gerçekleştirdi. 64 kilometrelik parkur Troia Müzesinde son buldu .

Tunahan Ünsal