ÇTSO ve ÇTB heyetlerinden Turan’a ziyaret

ÇTSO ve ÇTB heyetlerinden Turan’a ziyaret

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ve Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB üyelerinden oluşan heyet, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ı ziyaret etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerçekleştirilen ziyarette, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası heyetinde; Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Meclis Üyesi ve Genel Kurul Delegeleri, Ahmet Demir, Ali Deniz,  Şerif Mutlu, Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek ve Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Orçun Oktay ile Genel Sekreter Sema Sandal hazır bulundu.

Çanakkale Ticaret Borsası heyetinde ise; Borsa Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Meclis Başkan Vekili ve Genel Kurul Delegesi İzzet Arıcı, TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Orçun Oktay ve Genel Sekreter Sevcan Elver yer aldı.

Ziyarette Bülent Turan’a kente sunduğu katkılardan dolayı teşekkür eden ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu “Sayın Vekilimiz bu kadar yoğunluğu arasında bizlere her zaman vakit ayırıyor ilettiğimiz her konuya çok hızlı dönüş yaparak bilgi veriyor. Çanakkale’mizin ekonomisine büyük katma değer yaratacak olan Ezine Gıda İhtisas OSB’nin tamamlanma süreçlerinde bu kadar hızlı hareket edilmesinde katkıları çok büyük. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizde taş üstüne taş koyan herkese destek olmaya hazırız. Birlikten beraberlikten güç doğar.” dedi.

Başkan Semizoğlu konuşmasının devamında iş dünyası olarak en büyük sorunların başında bürokrasi olduğunu belirterek; “Bu durum tabi sadece İlimizde değil tüm Türkiye’de kanayan bir yara.  Sayın Cumhurbaşkanımız 12 Ekim tarihli Resmi Gazetede bu konuyla ilgili bir Genelge yayınladı. Çanakkale potansiyelini ortaya çıkarmak ve ekonomiye kazandırmak için kamu özel sektörün işbirliği ve güç birliği yapması şarttır. Üniversite ile sanayimizi sahada bir araya getirerek, bilim ile buluşturmalıyız.”   ifadelerine yer verdi.

Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan da Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile sürekli iletişim halinde olduğunu, Odanın bölgenin öncelikli sektörlerinin rekabet gücünü arttırmaya yönelik projelerini takdirle karşıladığını belirterek; “İş dünyasının her mesajı bizim için çok kıymetlidir. Yeter ki samimi olsun, teşekkürleriniz kadar eleştirileriniz, şikâyetleriniz de bizim için önemlidir, değerlidir. Bizler bu makamlara vatanımıza hizmet vermek üzere geldik. Çanakkale için bir şey istendiğinde nasıl yapmayalım diye değil nasıl yapalım hatta en hızlı nasıl yaparız diye düşünüyoruz. Bu yaklaşımımız hangi partiden gelirse gelsin geçerlidir. Ülkemizin hedeflerine, gelişimine katkı sağlayacak her çalışmanızda yanındayım. Bizden yana yapılacak ne varsa biz hazırız. İnşallah yeni projelerde de hep birlikte çalışacağız. Ziyaretiniz için çok teşekkür ederim. ”dedi.

Turan’a son dönemlerde Çanakkale’ye çok önemli yatırımlar kazandırmasından teşekkürlerini sunan ÇTB Başkanı Kaya Üzen, “TOBB 75. Genel Kurulu vesilesi ile Çanakkale ili Oda ve Borsaları olarak Ankara’dayız. Bizle rde Çanakkale iş dünyası olarak sizlerle birlikte bugüne kadar olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zira ekonomide atılacak çok adım yapılacak çok iş var. Hükümetimiz seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçimler geride kaldığına göre artık hızla harekete geçilmesini bekliyoruz.

Dünyadaki ticaret savaşları ciddi anlamda herkesi etkiliyor. Türkiye’yi etkiliyor, bölgemizi etkiliyor. Önümüzdeki yaz ayları ile birlikte tarımsal hareketliliklerimiz ve turizm hareketliliği başlayacak. Aynı zamanda Troya Müzemiz de İlimiz için önemli bir değer oluşturdu. Çanakkale’mize gelen de keyif alıyor. Mesela adalarımızın tatillerde doluluk oranları yüksek” dedi.

Çanakkale tarım ve hayvancılık ile ilgili görüşlerini belirten Meclis Başkanı Abdullah Deniz ülkemizde gıdayı muhafaza etmek çok önemli. Bölgemizde de hibrit tohum yetiştiriciliği yapılıyor” dedi.

Buğday üreticisinin emeğini alamadığını düşündüğü belirten Meclis Başkanı Deniz, desteklemelerin ekim döneminden önce açıklanmasının önemine değindi. Görüşmede, TMO alım fiyatları ile ilgili istişarelerde bulunuldu.

Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Çanakkale Ticaret Borsası ile sürekli iletişim halinde olduğunu, Borsanın Çanakkale tarımına ve tarıma dayalı sanayisine yönelik çalışmalarında her zaman yanlarında olacağını belirtti. Tarımın Çanakkale için önemine değinen Turan, birçok köye büyük katkı sağlayacağına inandıkları Taşoluk barajının ara bağlantılarının yapılması için ihale sürecine geçileceğinin müjdesini verdi.

Haber Merkezi