Canlar Hıdırellez’de Bir Oldu

Yaz ayının başlangıcı kabul edilen Hıdırellez Günü için Çanakkale’de de kutlamalar başladı. Başta Aleviler için kutsal kabul edilen geleneksel gün dolayısıyla dün Çanakkale Cemevi’nde düzenlenen kahvaltıda, canlar bir oldu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından dün Çanakkale Cemevi’nde Hıdırellez etkinliği düzenlendi. Çanakkale’nin her yerinden gelen Aleviler ve misafir kentliler, bereketin ve yardımlaşmanın günü olarak kabul edilen kutsal günlerini kutlamak ve dayanışmak için bir araya geldi.

“BUGÜN BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR GÜN”

Gazetemize konuşan derneğin eski dönem başkanı ve yeni yönetim kurulu üyesi Filiz Tekin, Hıdırellez’in Aleviler için önemine değindi. Tekin, “Son 4 yıldır Hıdırellez Günü Cemevi’mizde kahvaltı düzenliyoruz. Kahvaltımızın niyeti; canlarımızla, dostlarımızla, Pir Sultan gönüllülerimizle bir araya gelerek dayanışmak. Zaten biz Aleviler, havaya, toprağa, tohuma, berekete, tabiata çok değer veren insanlarız. Bu anlamda onları kutsallarımız olarak gören insanlarınız. Dolayısıyla bugün bizim için çok kıymetli bir gün. Daha çok gerçekten gönül birlikteliği ve dayanışma olsun diye düzenliyoruz. Her yıl da artarak, büyüyerek etkinliğimizi düzenlemeye devam ediyoruz. Bizi yalnız bırakmayan kurumlar var ve hepsine tek tek teşekkür ediyorum.

DERNEKTE YENİ GENÇLİK YAPILANMASI

Yeni bir gençlik yapılanmamız var. Burayı kültür boyutta da geliştirmek istiyoruz. İnançsal boyutta zaten ibadetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kültür anlamda da kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız ve yetişkinlerle kol kola bir mücadele hattı örmeğe çalışıyoruz. Şimdilik her şey yolunda gidiyor.”

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com