Ülgür Gökhan: “Hakkımı helal etmiyorum!”

Çanakkale Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, geçtiğimiz gün Belediye Binası’nda gerçekleştirildi. Gündeme dair pek çok konunun ele alındığı toplantıda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir yeğeninin Giresun Belediyesi’nde bankamatik memuru olarak çalıştığı yönünde ortaya atılan iddialara çok sert cevap verdi. Gökhan, söz konusu iddiayı kati suretle reddederek “Benim öyle bir yeğenim yok. Bu bir iftiradır ve kul hakkıdır. Hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Çanakkale Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısında hem yerel gündeme hem de ülke gündemine dair pek çok konu ele alındı.

Çiftçi Mallarını Koruma Kurulu Meclis Üyesi Seçimi, Çiftçi Mallarını Koruma Kurulu Murakabe Heyeti seçimi, Stratejik Planlama Komisyonu Oluşturulması talebi, 2018 yılı kesin hesabının görüşülmesi, mahalle ve köy muhtarlığına yapılacak hizmetler, yol harcamalarına katılım payı, müdürlük ve kadroların ihdas ve iptal işlemleri, çevre temizliği, imar planı plan notlarında revizyon yapılması ve imar planı değişiklik teklifinin görüşüldüğü mecliste, konu güncel siyasete geldiğinde ise Başkan Gökhan, ilk olarak Giresun Belediyesi’nde bir yeğenin bankamatik memuru olarak çalıştığı iddiasından bahsetti.

“Bu, kul hakkına girmektir!”

Gökhan, söz konusu iddianın bir iftira olduğunu dile getirerek “Ak Partili Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu böyle bir iddia ortaya atmış. Benim Giresun belediyesi de dahil hiçbir belediyede bir yeğenimin çalışması söz konusu değildir. İnsanlar bazen bir yere gelince ne oldum delisi oluyorlar, böyle garip garip işlere giriyorlar. Keşke Sayın Belediye Başkanı Alptekin Şenlikoğlu, lütfedip bana bir sorsaydı daha şık olurdu. Ben bunu kamuoyu ile paylaşmak durumundayım. Böyle bir durum yoktur. Bu bir iftiradır ve kul hakkına girmektir. Ben de kendilerine hakkımı helal etmiyorum” dedi.

“Buna vesile olanlara yazıklar olsun!”

Öte yandan dikkat çeken konulardan biri de Hayrat Yardım Derneği ve Nusret Yardımlaşma Derneği’nin dağıttığı bir kitapçıkta laiklik karşıtı söylemler bulunmasıydı. Bu zihniyetteki bir derneğin Öğretmen Evi’nde kermes düzenleyememesi gerektiğini belirten Gökhan “CHP İl Başkanlığı konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Anayasaya aykırı olarak böyle bir kitapçığın kamu kurumlarında dağıtılması kabul edilemez. Bu yaşananlar Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet’e ve bizlere en büyük haksızlıktır. Böyle bir kitapçığın elden ele dağıtanları ve buna göz yumanları da şiddetle kınıyorum. Buna vesile olanlara da yazıklar olsun” şeklinde konuştu.

“Laiklik, üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir değer”

Öte yandan Ak Parti Grubu da duruma tepkilerini göstererek laikliğin ortak bir değer olduğunu belirtti.  Grup Başkanvekili Esra Yüksel yaptığı konuşmada; “Laiklik bizlerin de üzerinde hassasiyetle durduğu bir konudur. Bu konunun siyaseten önümüze gelmesi bizleri üzmektedir” ifadelerine yer verdi.

Esra Çanlı