Büke’nin Hikayesi – Bölüm II Savaşçı Kün

Daha önce çok defa, Canavar’a sunu için Büke’nin bu tarafına geçmişlerdi ama ilk defa sunularını bırakıp dönmediler. Görevleri Canavarı beklemek ve en uygun zamanda onu öldürmekti. Bekleyişleri devam ederken yaşlıların söylediklerini hatırladı Kün.

Dolunaydan bir hafta kadar önce köyün yaşlıları Kün’ü yanlarına çağırmışlardı. En yaşlıları lafa girişti;

“Dolunay yaklaşıyor. Canavar’a sunu götürmeliyiz. Biliyorsun ki Orman av hayvanlarını hastalıktan öldürdü. Köyümüzün çok az erzağı kaldı. Yiyeceğimizi Canavara sunmaya devam edersek çok yakında biz ölmeye başlayacağız. Ayrıca topraklarımız verimsiz. Büke’nin karşı kıyısına yerleşmezsek hepimiz öleceğiz.”

Kün o ana kadar sakince dinliyordu ama işittiği son cümleler gözlerini yerinden fırlayacakmış gibi yaptı.

“Kün. Cesur Kün. Doğru anladın. Canavar’ı öldürmeniz gerekiyor. Tanrı* niyetimizi dinledi. Bize gönderdiği işaretlerden şunu anladık. Dolunayın çıktığı gece, Büke’nin karşısında olan bitene tanrı karışmayacak. Eğer Canavarı öldürebilirseniz Bükenin diğer kıyısına, ormana, yani ruhumuzu besleyen kaynağa yerleşip eskiden olduğu gibi mutlu günler yaşayacağız. Eğer öldüremezseniz Büke Canavarın geçmesine izin verecek. Bu hepimizin sonu olacak.”

***

Bekleyişleri dolunayın bulutların arasına karışmasıyla son buldu. Karanlık çöktü. Savaşçıların kalbini korku sardı. Kün bunu anlamıştı. Kendi kalbine döndü yüzünü. Kalbinde korku yoktu. Cesaretini toplayıp derin bir nefes aldı.

Ağaçların arasından iki kırmızı göz göründü önce. Tuzağa doğru ağır ağır yaklaştı. Canavar’ın kırmız gözleri dışında bir şey görmüyorlardı. Bir süre sonra heybetli cüssesi fark edilir oldu Canavarın. Ava doğru hırıltıyla eğildi.  Tam o an Kün savaşçılara işaretini verdi.

Kün Canavar’ın tam üstüne koşuyordu. Savaşçılardan ikisi sağ taraftan büyük bir çember çizerek, diğer ikisi ise sol taraftan yine aynı şekilde Canavar’ın arkasına koşuyorlardı. Canavar iki ayağının üzerine kalktı. Heybetli cüssesiyle öyle bir kükredi ki Ağaçlarda yemek artığını bekleyen leş yiyen kuşlar bile uçuştular.