CHP’de Hedef: Yerelin Ardından Genelde İktidar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il ve ilçe örgütleri, seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyeleri, önceki gün birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısında bir araya geldi. Yerel seçimlerde başarılı bir dönem geçirdiklerini belirten Güneşhan, hedefin Türkiye’de muktedir olmak olduğunu belirtti.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan başkanlığında düzenlenen toplantının divan kurulunda Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Serdar Soydan, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da yer aldı.

İlçe örgütlerinin, ilçe belediye başkanlarının, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin yer aldığı toplantıda, Çanakkale ve ülke gündemi ile seçim sonuçları değerlendirildi.

İlçe başkanları sırayla söz alarak seçilmiş belediye başkanlarını ve meclis üyelerini tanıttı. İlçelerindeki seçim süreci ve seçim sonuçları hakkında konuşma yapan başkanlar, ileriye yönelik fikirlerini de paylaştı. 31 Mart seçimlerinde, uzun bir aradan sonra ilçelerini Cumhuriyet Halk Partisi ile buluşturan muzaffer belediye başkanları ilgi odağı oldu.

“BU YEREL SEÇİM, EN KUTUPLAŞTIRICI SEÇİM OLMUŞTUR”

İl Başkanı İsmet Güneşhan, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu yerel seçimler, çok partili demokratik yaşamımızın, çok partili siyasal yaşamımızın en adaletsiz, en eşit olmayan, en kutuplaştırıcı, iktidar gücünün sonuna kadar kullanıldığı bir seçim olmuştur. Bu seçimde, milletimiz son sözünü söyleyerek Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de yaşadığım kentte, ilçede ve beldede belediye başkanını, il genel meclisini, belediye meclis üyelerini ve muhtarlarını seçti. Çanakkale’de de bu seçimlerde 354 bin 544 seçmen, en demokratik hakları olan oy kullanma haklarını kullanmak için sandık başına geçti.

Bu seçimlerde de Genel Seçimlerdeki gibi Millet İttifakı olarak seçimlere gittik. İttifak olarak seçimlere gitmemizde büyük emeği ve katkısı olan iki Genel Başkana çok çok teşekkür ediyorum. Ankara’da da Çanakkale’de bu ittifakın kurulması için Genel Başkan Yardımcılarımız Rıdvan Uz ile Muharrem Erkek ve Milletvekilimiz Sayın Özgür Ceylan’a da çok çok teşekkür ediyorum. Bu ittifakın herhangi bir sıkıntı olmaması için çaba gösteren ilçe başkanlarımıza, belde başkanlarımıza ve belediye başkanlarımıza da ayrıca çok çok teşekkür ediyorum.”

“GERÇEKTEN BAŞARILI BİR DÖNEM GEÇİRDİK”

Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı da yeniden kınayan Güneşhan, “Cumhuriyet Halk Partisi asla terör ve teröristlerle işbirliği içerisinde olmaz.” diyerek bu saldırının takipçisi olacağını ifade etti. Güneşhan, “Milletimiz 31 Mart seçimlerinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de sandıklarda bölücü ve kutuplaştırıcı dilin sahiplerine gerekli cevabı vermiştir. Bu seçimlerin sonunda CHP, il genelinde Çanakkale’de birinci parti olmuştur. 34 sandalyeli il genel meclisinde tarihinde ilk defa 18 il genel meclisi üyesi çıkartarak, Çanakkale halkı Cumhuriyet Halk Partisi’ni il özel idaresini yönetmekle görevlendirmiştir. Dolayısıyla 18 arkadaşımıza ayrı ayrıca teşekkür ediyorum. Millet İttifakı olarak 12 ilçenin 8’ini kazandık. 6 ilçe ve 5 beldemiz, Cumhuriyet Halk Parti’li belediyeler tarafından yönetilecektir. Toplamda 138 belediye meclis üyesi çıkardık. Çanakkale’de 271 belediye meclis üyesi var ve bunun yarısından fazlası CHP’li meclis üyesidir. Gerçekten başarılı bir dönem geçirdik.” diyerek kaybedilen yerlerin de değerlendirmesini yaparak bir sonraki döneme hazır olunacağını kaydetti.

“KENTİN KAYNAKLARINI BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKMEYECEĞİZ”

Sözlerine yerelden sonra genel iktidara yürümenin çalışmasını yaptıklarını ifade ederek devam eden Güneşhan, “Tarihi bir sorumluluğumuz var. Tarihi bir fırsat verdiler. Halkımız bize, Çanakkale’yi alın yönetin, dedi. Biz İl Genel Meclisinde ve belediyelerimizde başarılı olmak zorundayız. Başarılı olmamızın yolu, sadece belediye başkanlarımızın, belediye ve  il genel meclis üyelerimizin çalışmalarıyla olmaz. Bu bir ekip çalışmasıyla olur. Yani örgütlerimizle beraber olur. Örgütlerimizle iç içe olabilirsek, bizim başarılı olmamamız için hiçbir sebep yoktur. Halkımızın görev verdiği belediyelerimizde ne kadar başarılı olduğumuzu hepimiz görüyoruz. Örgütle beraber hareket etmek zorundayız. Ki zaten seçilen belediye başkanlarımız uzun süre örgütte görev alan arkadaşlarımızdır. Hep birlikte çalışarak, Çanakkale halkına karşı sözlerimizi yerine getireceğiz. Kentin kaynaklarını kent için kullanacağız. Birilerine peşkeş çekmeyeceğiz. Belediyeler, birilerinin arkalıkları ve menfaat sağladıkları yer olmaktan çıkacaktır.”

“BİZ, GİDEN BÜROKRATLARI İYİ ANMAK İSTİYORUZ”

“Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale il örgütü ve seçilmiş arkadaşlar olarak, kimseyle kavga etmek istemiyoruz. Herkesle uyum içerisinde çalışmak istiyoruz. Özellikle bürokratlarımızla birlikte, onlarla uyumlu bir şekilde çalışmak istiyoruz. Sonuçta Çanakkale hepimizin bugün yaşadığı yarın da yaşayacağı ve torunlarımızın yaşayacağı yerdir. Ortak akılla yönetmek istiyoruz. Bizim bürokratlardan istediğimiz, devletin bürokratları olmasıdır. Devlet aklıyla devlet uygun bir şekilde görev ve sorumluluklarını yerine getirmesidir. Birilerinin adamı olsun istemiyoruz. Belirli bir siyasi görüşe hizmet etsin istemiyoruz. Bürokrat arkadaşlar bugün varlar yarın yok. İşlerinin gereği, yarın bir kararname çıkar başka yere tayin olur orada göreve başlarlar. Ancak bir buradayız. Bürokrat arkadaşlarımız, verecekleri kararlarda ortak aklı bulmak zorundalar. Biz istiyoruz ki bürokratlarımız Çanakkale’den gittikleri zaman iyi anılsınlar. Onların hakkında güzel şeyler söylensin. Geçmiş dönemde, Çanakkale’de son derece başarılı görev yapmış bürokratlar, bugün Çanakkale’de tekrar belediye başkan adaylığı ile ilgili adı geçiyor. Biz mevcut bürokrat arkadaşların da bu şekilde olmasını istiyoruz. Biz onlara nasıl saygı gösteriyorsak, onların da bize aynı şekilde saygı göstereceğine inanıyorum. Kırsalda, köylerde, kentlerde, beldelerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışır bir şekilde yönetim ortaya koyacağız.” diye konuştu.

Toplantıda, ilerleyen süreçte sık sık bir araya gelerek, Genel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin mutlak iktidarını kurmaya yönelik birlik içinde hareket edileceği ifade edildi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ardından Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in konuşmasıyla toplantı sona erdi.

Toplantı, birlikte yenilen akşam yemeği ile sona erdi.

Eylem Gözeldere