“Çanakkale Merkez’de namaz kılan cemaat yok mu?”

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Resul Demirbaş kent merkezindeki camilerde imam ve müezzin eksikliği yaşandığını dile getirerek, İl Müftülüğü’nü göreve davet etti.

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Resul Demirbaş, yaptığı yazılı açıklamayla kent merkezindeki camilerde imam ve müezzin eksikliği yaşandığına dikkat çekti.

Demirbaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale merkezde camilere gittiğinizde her vakit farklı imam ve müezzin görüyorsunuz. Cemaatte sorulduğunda camilerde vakit namazlarını cemaatin içinden bir vatandaşın namaz kıldırdığı söylenmektedir. Devletimizin son yıllarda en fazla bütçe ayırdığı ve en fazla kadro verdiği Diyanet İşleri Başkanlığı Çanakkale’mize İmam ve müezzin kadrosu vermedi mi diye akla geliyor.

Oysaki Çanakkale Merkezden çıkıp çevre köy ve 5 -10 haneli obalarda gidildiğinde her camide imam ve müezzin olduğu, hatta bazı köylerde 2 imam olduğu görülmektedir.

Çanakkale Merkez de bulunan; Şehit Onbaşı Cami, Baklacı Cami, Fatih Cami, Yalı Cami,  İlahiyat Cami, Sanayi Cami ve Kepez Hamidiye Camiinde imam yok. Şehitler Cami, Piri Reis Cami, Kurşunlu Cami, Tıflı Cami ve Sanayi Camisi’nde müezzin yok.

Kirazlı 20 haneli köyde 2 İmam varken Merkez Camilerinde neden boş olduğunun İl Müftüsüne sormak lazım. Çanakkale merkezde bulunan cemaat mi, imamlar mı cezalandırılıyor?

Oysaki şartları uyan imam ve müezzinler eş ve diğer nedenlerle merkeze gelmek isteyenlerin olmasına rağmen Müftülük merkeze tayin etmemektedir. Merkeze gelmek isteyen imam ve müezzinler merkeze gelmesin diye sınav kazandırılmamaktadır. İmam ve müezzinlerin de aileleri var, sağlık problemleri olanlar olur ve de köylerde olmayan okullara okuyan çocukları olanlar vardır. Neden imamlar ve müezzinler ailesin den uzak tutulmaktadır. Biz Kamu-Sen olarak İl Müftüsünden randevu istediğimizde İl Müftüsünün sağlık nedenleri ile erken çıktığı söylenerek randevu almak için ertelendiğimizde durumu gayet normal karşıladık. İnsanız hasta olabiliriz başka işlerimiz olabilir dedik.

Demek istiyoruz ki imamlarımız ve müezzinlerimizde insan. Hasta olabilirler, aile sorumlulukları ve okutacakları çocukları olur, bunların da özür durumlarını Müftülük göz ardı etmesin.

Kamu-Sen olarak İl Müftüsü Arif Gökçe’den, Merkez Camilerimizde eksik olan imam ve müezzin eksikliğinin biran önce giderilmesi. İmamların, müezzinlerin ve de personelini dinlemesi ve mağduriyetlerin giderilmesidir.”