“Kıdem Tazminatı Fonuna Karşı Direnmeliyiz”

Çanakkale Belediyesi emekçileri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bugün Belediye Çalışanları Eğitim ve Sosyal Tesis Alanı’nda düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıya katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kıdem Tazminatı Fonu Uygulaması’na direnilmesi gerektiğini belirterek işçilerin haklarının elinden alınmasının krizden çıkış çaresi olarak görüldüğünü belirtti.

İşçi Bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne Sendikaların ev sahipliğinde, birlikte kahvaltılarını yaparak başlayan Çanakkale Belediyesi’nde görevli işçilere Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve belediye başkan yardımcıları, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık da eşlik etti.

Toplantıda DİSK/Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, Tüm Bel-Sen Çanakkale Şube Başkanı Bülent Barın ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşma yaparak işçilerin günlerini kutladı.

Yeni göreve seçilen DİSK Başkanı Ceylan, işçilerle buluştuğu ilk 1 Mayıs toplantısında, katılanları selamladı ve eski salı pazarı mevkiinde bir araya gelecek işçi örgütleriyle buluşmaya davet etti.

Tüm Bel-Sen Başkanı Barın da “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde hep birlikte güçlü bir şekilde buradayız.” diyip yürüyüşe davet ettikten sonra kamuoyunda bir süre sonra Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şube eski Başkanı Çağdaş Yazıcı’nın eşi Eylem Şen Yazıcı’nın kök hücre bağışının desteklenmesine yönelik mesajını okudu. Bilindiği üzere Arin çiftinin 4 yaşındaki kızı Öykü Arin Yazıcı için tüm ülke seferber olmuş, minik Öykü’ye kısa süre önce annesinden yarı uyumlu nakil yapılmıştı.

“HAKSIZLIĞA UĞRAMAMANIZ İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERECEĞİM”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise konuşmasında bir süredir uygulanmaya çalışılan Kıdem Tazminatı Uygulaması’na değinerek sendikaların karşı çıktığı fon sistemini eleştirdi. Gökhan, tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı kutladıktan sonra “Emek en yüce değerdir diye söylenir. Eğer emek, emekçi olmazsa dünya bu şekilde gelişemez. Emeğin değerinin olduğu ülkeler var ancak dünya genelince emek sömürüsünün olduğunu görüyoruz. Emek sömürüsüne bu dünyada dur denmesi için mücadelenin sürdürülmesini ümit ediyorum. İnsan emeği sömürülmeye devam ederse dünyada barış olmasını düşünmemiz hayal olur. Bu anlamda Çanakkale Belediyesi emekçileriyle bir 5 yıl daha birlikte olacağız. Emeğinizin değerlenmesi ve haksızlığa uğramamanız için her türlü çabayı dikkati göstereceğimi paylaşmak istiyorum. Her biriniz ayrı ayrı çok önemlisiniz.” diyerek ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde işçilerin ve emekçilerin mağdur olmaması için belediye olarak elinden geleni yaptıklarını ifade etti.

“KIDEM TAZMİNATI FONU, ÇALIŞANLARI RAHATSIZ EDECEKTİR”

Gökhan, Kıdem Tazminatı Fonu Uygulaması konusunda da şu ifadelere yer verdi:

“Özel olsun kamu olsun tüm emekçilerin haklarının verilmesini ve iyi şartlarda yaşamaları için gerekli tedbirlerin alınmasını diliyorum. Hep sıkıntı olduğunda sabit gelirlinin üzerine yüklenilir. Biliyorsunuz son günlerde kıdem tazminatı sorunu yarattılar. Ekonomik krize sebep olan hükümet, çıkış çarelerinden bir tanesinin de kıdem tazminatlarının yeniden düzenlenmesi noktasında olacağını zannediyor. Burada büyük bir direnç olacağına inanıyorum. Gerçekten buna direnmek lazım. Kazanılmış haklar, kıdem tazminatı çalışanların en önemli haklarıdır. Bu (işçilerin) yaşlandıkları, emekli oldukları zaman onların garantisi, sigortasıdır. Bunun değiştirilmesi, ne olacağı belli olmayan fonlarda toplanması noktasında elbette ki çok büyük sıkıntılar olacak. Onun için hükümetin bir an önce vazgeçmesini diliyorum. Kıdem tazminatı noktasındaki tazminatların fonda toplanması ve iktidarın güdümünde olması, biz çalışanları son derece rahatsız edecektir. Bunun söylentisi bile ciddi rahatsızlıklar yaratmaktadır. Bundan vazgeçileceğini biliyorum. Mücadelesi yapılacaktır.”

Eylem Gözeldere