Çanakkale 1 Mayıs’ta haykırdı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Çanakkale’de yüzlerce vatandaş, 1 Mayıs Tertip Komitesi’nce düzenlenen emek ve dayanışma yürüyüşüne katılmak için sokaklardaydı. Çanakkaleliler katıldıkları büyük 1 Mayıs yürüyüşünde hep bir ağızdan, emek-dayanışma-özgürlük-adalet-barış diyerek sesini tüm Türkiye’ye duyurdu.  1 Mayıs Tertip Komitesi açıklamasında, “Bu kenti yağmalatmayacağız” vurgusunda bulundu.

1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından günler önce organize edilen 1 Mayıs yürüyüşü dün Salı Pazarı’ndan başladı. Saat 13.00’te sendikalar, dernekler, siyasi partiler ve diğer tüm oluşumların temsilcileri sokaklara döküldü. Yüzlerce Çanakkalelinin hep bir ağızdan haykırdığı sloganlarla yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

Düzenlenen yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’de katıldı.

“Bu kenti yağmalatmayacağız!”

Yürüyüşün Cumhuriyet Meydanı’nda son bulmasının ardından 1 Mayıs Tertip Komitesi’nce basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, “Değerli Çanakkaleli işçiler, emekçiler; Çanakkale’nin yağmaya açıldığı, verimli tarım arazilerinin, altıncılara, rantçılara peşkeş çekildiği, rant uğruna, turizm adı altında, kıyılarının yağmalanmak istendiği, yapımı süren otoyol ve köprü ile, sanayi havzasına dönüştürülmek istenen Güney Marmara ile, termik santrallerle donatılıp, yaşanılamaz hale getirilmek istenen Çanakkale’nin işçileri ve emekçileri, bizler, el ele kardeşçe şehrimize, toprağımıza, suyumuza, doğamıza, emeğimize sahip çıkacağız. Demokrasi, özgürlük, adalet ve laiklik için omuz omuza barışın kenti Çanakkale’de hep birlikte barış türkülerini söylediğimiz bu 1 Mayıs’ta, bu kenti yağmalatmayacağımızı haykırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal