ROBOTRAK yarışmasında Çanakkale’ye iki ödül

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çan Meslek Yüksekokulu öğrencileri Ulusal Robo Trak 2019 yarışmasında iki ödül alarak Çanakkale’yi gururlandırdılar.

Bu sene beşincisi düzenlenen Robo Trak yarışmasına Türkiye’nin her yerinden yüzlerce proje katıldı. Projeler arasındaki yarış kıyasıya geçerken, bu yarışa Çan Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin projeleri de dahil oldu. 7 ayrı kategoride 350 proje etkinlikte sergilendi. Yarışmanın ilgi çekici projesi ise tarımsal alanda bir eser ortaya koyan Çan Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin ürünü oldu. Topraksız tarım yapabilen sera etkinliğe damga vurdu.

“Bu sistem önemli bir gelişmedir”

Çan Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı öğrencileri Aykut Bozkır ve Hürer Güleken, az kaynakla fazla ürün etmek için geliştirdikleri projelerini kamuoyu ile paylaştılar. Aykut Bozkır proje ile ilgili, “Bu sistemde topraklı tarıma göre su kaynağında daha az azalma oluyor. Topraksız tarımın farkı bu… Aynı zamanda topraktan gelebilecek hastalıkların da önüne geçmiş oluyoruz. Tamamen daha az maliyetle bu işi yapmış oluyoruz. Su dünyada zaten azalıyor, bu büyük bir sorun, biz de daha az suyla daha fazla ürünü elde edebiliyoruz bu sistemle, bu önemli bir gelişme” dedi.

“Kökler suyun içerisinde yetişiyor”

Mekatronik Programı Öğretim Görevlisi Recep Yavuz Turan ise çalışmalar ve ortaya konan eserle ilgili, “Biliyorsunuz son yıllardaki iklim değişikliğinden dolayı tarımsal üretimimizi örtü altına almak zorundayız. Bu yöntemlerden bir tanesi de topraksız tarım. Toprak kullanmadan sulu ortamda suyu devir daim ettirerek üretim yapılıyor. Burada da arkadaşımız bunun bir örneğini uyguladı. Sistemi tamamen otomatik olarak çalışıp kaydediyor. Sizin belirlediğiniz parametrelere göre işlemli gerçekleştiriyor. Kökler suyun içerisinde yetişiyor” dedi.

“Araç kendi kendine hedefine ulaşabiliyor”

Robo Trak 2019 yarışmasının birincisi ise yine Çan Meslek Yüksekokulu Mekatronik öğrencilerinin hazırlamış olduğu GPS yardımıyla kendi hedefine varabilen araç oldu. Öğretim Görevlisi Turan araçla ilgili, “Yakın gelecekte yollarda göreceğimiz sürücüsüz olarak gidebilen araçların küçük bir prototipidir.  İstediğiniz koordinatları elektronik harita üzerinden seçtiğinizde araç,  kendi kendine ilgili hedefe ulaşabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com