Bolat “Tahlil sonuçlarını bekliyoruz”

Ayvacık’ın sahil şeridinde denizde tespit edilen renk değişimi hakkında bilgilendirme yapan Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, net bir açıklama için tahlil sonuçlarını beklediklerini duyurdu. Bolat ayrıca önceki yıllarda da benzer renk değişimleri yaşandığının altını çizerek, o dönemde bunun nedeninin “alg patlaması” olarak tespit edildiğini hatırlattı.

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, yazılı bir açıklamayla Ayvacık ilçesi sahil şeridinde görülen denizdeki renk değişimi hakkında bilgilendirme yaptı. Bolat açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yerel ve ulusal basında yer alan, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki sahil kıyılarında denizin renginin “sarı, yeşil, kırmızı” olarak değişmesi üzerine kirlilik şüphesi oluşturması ve tedirginlik yaratması konulu haberler hakkında kamuoyuna bilgilendirme yapılması uygun görülmüştür:

İlimiz, Ayvacık ilçesi, Behramkale (Assos) sahillinde oluşan renk değişimlerine ilişkin olarak Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince 28.04.2019 tarihinde deniz suyu numunesi alınmış, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine numune teslim edilmiş olup; biyolojik kirlilik içerip içermediği konusunda analizleri yapılmaktadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesince deniz suyunda yapılacak mikrobiyolojik analizlerin yaklaşık 7 gün süreceği belirtilmektedir.

İlimizde meydana gelen sahil kısmındaki renk değişimlerine benzer olayların İzmir ve Samsun illerimizde de görülmekte olduğu ulusal basından takip edilmekte olup, benzer renk değişimleri önceki yıllarda da ilimiz sahillerinde gözlenmiştir.

Çanakkale sahillerinde önceki yıllarda meydana gelen renk değişimlerinin alg patlaması sonucu meydana geldiği, alınan su numunelerinde bir mikrobiyolojik kirlilik olmadığı tespiti yapılmıştır.

Alg patlaması nedir; sucul ekosistemlerde bir veya birkaç alg (fitoplankton) türünün, besin maddelerinin ortamdaki yoğunluklarının artmasına bağlı olarak popülasyonlarının artması, bununla birlikte sudaki oksijen seviyesinin azalması nedeniyle ölerek su yüzeyini kırmızı veya kahverengi bir görünüme sokmasına neden olmaktadır. Alg patlamasının yöresel ve mevsimsel olduğu ve genellikle az derin sahil sularında, iç deniz, körfezler, göller ve nehir ağzına yakın yerlerde yoğun görüldüğü bilinmektedir.

Sonuç olarak; İlimizde meydana gelen sahil kısmındaki renk değişimlerinin deniz suyu sıcaklıklarının değişmesi ile meydana gelen alg patlamalarından meydana geldiği düşünülmekle birlikte, 28.04.2019 tarihinde alınan deniz suyu numunesinin mikrobiyolojik analizi sonuçları sonrası renk değişimi sebepleri daha net ortaya konulabilecektir. “